www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Panoráma obce

Aktuality

Aktuality pre obec

1 2 3 5
KLIK fotoalbum

          Kňazské povolanie je Božím požehnaním. Požehnaním nielen pre celú rodinu ale rovnako aj pre celú obec. V našej obci sa primičná slávnosť konala už po štvrtýkrát, ale v rímskokatolíckom obrade po prvýkrát. Rímskokatolíckym kňazom sa stal o. Peter Hovanec a táto výnimočná udalosť spojila v modlitbe a v slávení nielen celú obec, ale aj široké veriace spoločenstvo.

  1. júna 2024 stál o. Peter Hovanec ako primiciant v rodnej obci Milpoš pred kostolom Panny Márie, Pomocnice kresťanov a modlil sa za svoju rodinu, blízkych, ale aj všetkých nás, ktorí sme spolu s ním mohli prežívať tento radostný čas.

  2. júna 2024 prišiel duchovne povzbudiť pred odpustovou slávnosťou veriacich o. Peter aj do gréckokatolíckeho chrámu sv. apoštolov Petra a Pavla a všetkým prítomným udelil aj svoje novokňazské požehnanie.

    O. Peter, prosíme Vás, aby sme aj naďalej ostali vo Vašich modlitbách, tak ako aj Vy ostanete v tých našich. Vyprosujeme veľa Božích milostí, pevné zdravie i veľa trpezlivosti, vytrvalosti a lásky vo Vašom povolaní.

    Júlia S.

          Už dnes vám vaše deti doniesli známky za školský rok 2023-24. Viem, že by ste veľmi chceli, aby sa im darilo čo najlepšie. Ale, prosím, pamätajte, že medzi žiakmi sedí aj umelec, ktorý nepotrebuje vedieť matematiku. Je tam budúci podnikateľ, ktorého nezaujíma prvouka alebo anglický jazyk. Je tam športovec, pre ktorého fyzická kondícia je dôležitejšia ako slovenský jazyk. Je tu budúci lekár, ktorý nemá možno výtvarné cítenie. Ak vaše deti dostanú skvelé známky, výborne! A ak nie, prosím, neberte im ich sebavedomie a dôstojnosť. Povedzte im, že je to v poriadku, že je to len známka. V živote ich čakajú oveľa dôležitejšie veci. Povedzte im, že bez ohľadu na to, akú známku dostanú, milujete ich a nebudete ich súdiť. Prosím urobte to – a keď to urobíte, sledujte, ako vaše deti dobyjú svet. Jedna previerka alebo zlá známka im nezoberú ich talenty a sny. A prosím, nemyslite si, že doktori a inžinieri sú jediní šťastní ľudia na svete….

Jeff

Zdroj: internet

KLIK fotoalbum

Je tu pre nás od útleho detstva a stojí pri nás, v každom našom kroku.

Predstavuje symbol opory, pochopenia, obetavosti, je pri nás v zlých i dobrých chvíľach, poľutuje, pohladí, pofúka boliestku a miluje svoje dieťa za každých okolností.

Byť matkou je životným poslaním, je to vzácny dar, ktorý si zaslúži oslavu.

Aj v našej obci sme preto oslávili a vzdali tak úctu a lásku našim mamám, v nedeľu 19.05.2024. Úvod slávnosti DŇA MATIEK bol netradičný, pretože sa po prvýkrát v našej obci slávnosť začala postavením mája. Za mohutného spevu miestnych speváckych skupín deti z obce máj vyzdobili a šikovní chlapi z obce ho pomohli zodvihnúť a postaviť pred obecným úradom. Potom sme sa už stretli v krásne vyzdobenej sále nášho kultúrneho domu o 15-tej hodine. V úvode slávnosti nás privítal pán starosta a po jeho krásnych slovách prišli na rad deti z materskej školy a základnej školy v Milpoši, ktoré si pod vedením ich pani učiteliek a pána riaditeľa pripravili krásny program. V závere osláv nám sa nám predstavili naše folklórne skupiny – DSS Čatinka, ŽSS Milpošanka a MSS Milpošan. Každú mamičku a babičku toto vystúpenie iste potešilo a zakončilo sa sladkým poďakovaním v podobe čokolády.   

Drahé naše mamy –  DEŇ MATIEK je špeciálny čas povedať vám, ako vás máme radi, čo pre nás znamenáte a vyjadriť vám našu vďačnosť za všetko, čo pre nás robíte. Ďakujeme všetkým mamám za lásku a obetavosť a prajeme, aby vaše srdcia boli naplnené dobrom, radosťou a nádejou, aby sviatok matiek vydržal v našich mysliach a srdciach nielen v mesiaci máj, ale aj po celý rok.

Júlia S.

TextLen malo ľudí vie, že slávny gajdičiar, na počesť ktorého v Lúčke každoročne organizujú prehliadku folklórnych súborov sa narodil v Milpoši.

Reč je o Andrejovi  Mizerákovi, ktorý sa narodil v prvý letný deň v roku 1897. Je to jediný milpošský rodák o ktorého prejavili záujem časopisy, noviny,  rozhlas i televízia. Dokonca vyšla o ňom kniha Korene Šariša s podtitulom  Andrej Mizerák a jeho gajdica. Do povedomia ho dostali pedagógovia z Univerzity P. J. Šafárika v Prešove z pedagogickej fakulty, ktorí sa spojili s učiteľmi hudobnej výchovy v oblasti Horného Šariša a tí im poskytli viac informácií a kontakt na gajdičiara Andreja Mizeráka. Áno,  gajdica to má všetko na svedomí. Gajdica je hudobný nástroj pastierov a tak ju „Ujko Mizerák“ (tak ho familiárne volali) popísal ako „piščalku, co ma šidzem  dzirki, na verchu piskadlo a dolu ruch.“  Trvalo nejaký čas kým výskumníci folklóru zozbierali materiál o gajdici a gajdičiarovi Andrejovi Mizerákovi. V spomínanej knihe Andrej Mizerák spomína, že sa ku gajdici dostal cez svojho ujka z materinej strany, ktorý bol tiež z Milpoša – Hanigoviec. „Ujko Mizerák“ spomína, že vtedy bolo normálne, že si pastieri vyrábali sami rôzne píšťalky a pri pasení oviec či kráv si na nich pískali rôzne melódie, pritom ostatní pastieri zaspievali aj pesničky valachov. Jednu z nich (Dze tota ovečka, co predek vodzila…) mi pri mojej návšteve na Potokoch zahral, ale i zaspieval Daniel Mizerák.

Treba povedať, že rod Potockých Mizerákovcoch pochádza z Milpoša, ktorý sa začiatkom minulého storočia presťahoval do osady Potoky. Podľa sčítania ľudu z rokov 1857, ale i 1869 žili Mizerákovci v Milpoši v dome č. 3, pravdepodobne tento dom sa nachádzal v priestoroch tzv. Štôlne, ten  v roku 1857 patril pánovi Lucianovi Péchymu (Péčimu). V roku 1869 majiteľom domu je už Andras Mizerák, narodený v roku 1815, so svojou manželkou Alžbetou a deťmi.  V dome bývali tri rodiny v celkovom počte  20 ľudí. Ako ma informoval Daniel Mizerák, jeho dedo sa volal Matej a volali ho Mačo. Matej mal šesť detí. Andreja (gajdičiara), Jána, Pavla – stolára, Štefana nar. 1909 (otec Daniela 1941), Máriu a Annu.  Čo je zaujímavé, že okrem gajdičiara Andreja sa hudobné nadanie prenieslo aj na vnuka Pavla (jeho dcéra Terézia sa vydala za Štefana Pillára z Milpoša a ich syn tiež Štefan je muzikantom, na harmonike sprevádza, (ale i spieva)  milpošské folklórne súbory). Dokonca spolu s manželkou Marcelou založili v Milpoši detský folklórny súbor Čatinka.  Ako sa hovorí: jablko nepadá ďaleko od stromu. Rád by som dodal, že  Daniel, okrem hry na gajdicu, tvorí so svojou manželkou duet, kde manželka spieva a Daniel hrá na  heligónku. Daniel sa vyžíva v práci s drevom, vyrába aj gajdice. Pretože sa mi nepodarilo  získať fotografiu gajdičiara Andreja Mizeráka,  poskytnem aspoň foto gajdičiara Daniela Mizeráka.

Mikuláš  Adzima

KLIK fotoalbum

Opäť po roku sa v polyfunkčnom objekte v Milpoši stretli milovníci folklóru na deviatom ročníku podujatia Tak sebe tu žijeme.

Ani tento rok nás organizátori, MSS Milpošan a ŽSS Milpošanka nesklamali a pozvali hostí, ktorí toto podujatie naplnili spevom, hudbou, tancom a vtipom.

Okrem stálych hostí, ktorí sa fašiangov na Milpoši zúčastňujú každoročne, sme privítali aj nové tváre: Parobci z Dvorianok a MSS Brežina z Bertotoviec nám ukázali, že sa právom hrdia množstvom víťazstiev z folkórnych podujatí.

K dobrej nálade prispeli aj domáci, milpošské deti z DSS Čatinka, MSS Milpošan a na záver ŽSS Milpošanka, ktorá pri príležitosti svojich 10. narodenín na tomto podujatí pokrstila aj nové CD.

Krstným otcom bol Milan Rendoš a ako správny krstný otec na záver nášho fašiangového podujatia rozpúdil poriadnu zábavu spolu s Muzikou Milana Rendoša.

Veríme, že všetci tí, ktorí si 4.2.2024 našli cestu na Milpoš a zavítali na naše folklórno- fašiangové popoludnie, sa nabili pozitívnou energiou, ktorú dokáže dať len folklór a ľudia, ktorí sa mu venujú.

Tešíme sa opäť o rok na jubilejnom, 10. ročníku.

Marcela Pillárová

KLIK fotoalbum

Predvianočné obdobie sa nám všetkým spája s prípravami, pečením, upratovaním, duchovným stíšením…

V DSS Čatinka je toto obdobie naplnené aj prípravami na nové vianočné pásmo, ktoré už tradične s deťmi chystáme. Tento rok sme poctivo trénovali vinše, šarišské koledy, hudobný doprovod v rámci pásma s názvom „Pospešce pastuškove.“

Poctivá príprava priniesla svoje ovocie a prvýkrát sme toto pásmo predviedli 22.12.2023v Galérii mesta Lipany a divákom sme spríjemnili predvianočné chvíle. Následne DSS Čatinka priniesla radosť z narodenia malého Ježiška aj 25.12. v rímskokatolíckom kostole v Milpoši a 26.12. aj v gréckokatolíckom chráme v Milpoši.

Sme radi, že sme aj tento rok vďaka usilovnej práci detí z DSS Čatinka a pomoci ich rodičovmohli priniesť oživenie vianočných sviatkov a pripomenúť si tradície nášho šarišského regiónu.

Marcela Pillárová

KLIK fotoalbum

Po minuloročnom prvom ročníku vianočnej kapustnice pre starších a opustených našej farnosti sa organizátori rozhodli toto milé podujatie zopakovať. Tentokrát medzi sviatkami, 29.decembra.

Stretnutie otvoril o.Jozef Špes, spoločnou modlitbou, a potom si už prítomní pochutnali na výbornej kapustnici, ktorú pripravili pani Magdaléna Hrabčáková a Monika Straková. Najmladší zbor našej farnosti spríjemnil posedenie vinšami, hrou a spevom kolied. Členky farskej charity – Monika Cenkerová, Mária Poráčová a Mária Pillárová sa postarali, aby hosťom nič nechýbalo, ani tým, ktorí pre chorobu nemohli prísť. Veľké poďakovanie patrí aj pánovi starostovi, Ladislavovi Rabatinovi, ktorý poskytol a zútulnil priestory, kde sa stretnutie konalo.

V radostnej atmosfére sviatkov sa mnohí začali zdieľať s prežívaním Vianoc v ich detstve. Spontánne rozhovory, živé spomienky, spev kolied i úsmevy na tvárach zúčastnených svedčili, že akcia mala zmysel a prispela k dobrému pocitu všetkých – organizátorov aj pozvaných. Tešíme sa opäť o rok!

Christos raždajetsja!

Veronika Andraščíková

KLIK fotoalbum

17. decembra 2023 sme v našej farnosti zavŕšili oslavy dvadsiateho výročia slávnostnou svätou liturgiou spolu s vladykom Petrom Rusnákom, spojenou s posviackou nových lavíc. K prestolu boli, okrem iných, pozvaní aj o.Michal Zorvan, ktorý stál pri zrode našej farnosti, a taktiež o.Richard Harvilko, ktorý u nás následne dvanásť rokov pôsobil a ukončil výstavbu farskej budovy.
Slávnosti predchádzala aj krátka duchovná príprava. Počas týždňa sa nám na sv.liturgiách prihovorili o.Robert Krolak, o.Erik Hrabčák i redemptorista, brat Gorazd a nasmerovali náš duchovný zrak k uvedomeniu si dôležitosti spoločenstva v cirkvi, ktoré sme pozvaní vo vzájomnej láske ako farnosť tvoriť a žiť.
Vychádzajúc z evanjeliového podobenstva o pozvaní na hostinu vladyka Peter, v slávnostnej homílii, vyzval všetkých k prijatiu pozvania od nášho nebeského Otca, ktoré nám neustále bez výhrad a s láskou ponúka. Povzbudil nás, že ja my sa môžeme stať anjelmi, ktorí napĺňajú náš chrám a sú svedkami pre iných.
Po svätej liturgii vladyka spolu s o.Jozefom Špesom ocenil tých, ktorí pomáhali a podieľali sa na rekonštrukcii interiéru nášho chrámu i tých, ktorí slúžia upratovaním, spevom alebo prácou s deťmi a mládežou.
Sme vďační za tento požehnaný čas, za dar spoločenstva a všetky milosti, ktoré môžeme v našej farnosti získavať. Nech na príhovor svätých apoštolov Petra a Pavla, jej patrónov, ďalej rastie na Božiu slávu vo viere, jednote a láske.
SLAVA ISUSU CHRISTU!

(Veronika Andraščíková)

Homília vladyku Petra Rusnáka z príležitostí 20. výročia zriadenia farnosti Milpoš

KLIK fotoalbum

         Dnes 1. novembra sme si pripomenuli Sviatok všetkých svätých, druhý november patrí Pamiatke zosnulých. A hoci oba sviatky ľuďom často splývajú do jedného, ide o dve rôzne udalosti. Oba sviatky sú dnes na Slovensku vnímané ako pripomenutie si zosnulých predkov. Obdobie na prelome októbra a novembra sa označuje jednoducho ako dušičky.
Sviatok všetkých svätých, ktorý pripadá na 1. novembra a považuje sa za deň pracovného voľna, v kostoloch si ho pripomína katolícka cirkev. Oslavuje sa život tých, ktorých vyhlásila za svätých za ich neochvejnú vieru a kresťanské skutky. Pamiatka zosnulých potom patrí všetkým, ktorí už nie sú na tomto svete, no žijú v srdciach svojich príbuzných, priateľov či známych.
          Keď sa skončil ich život, aj oni akoby odleteli, podobne ako lístie padajúce zo stromov. Spadnutý list je ako ukončený život. Napriek tomu, že lístie na jar opäť narastie a medzi nami pribudnú novonarodení, tí, čo už opustili pozemský život, sa už nikdy nevrátia. Zostáva nám iba spomienka na ich dobré skutky, dobré rady, príklad života. Nastal čas, keď viac ako inokedy myslíme v modlitbách na našich drahých zosnulých a prosíme za spásu ich duší. Vždy, keď strácame milovanú osobu, a stojíme nad hrobom či pri cintorínskom kríži, uvedomujeme si vlastnú zraniteľnosť. Vtedy si v mysli preberáme, ako konáme vo svojom živote. Čo by sme mohli urobiť lepšie, a v čom by sme sa mali úplne zmeniť. Uvedomujeme si, že máme ešte čas. Ale koľko? Možno rok, mesiac, týždeň či deň a možno už iba hodinu. Máme čas, ktorý nám dáva vzkriesený a oslávený Pán, aby sme sa stihli pripraviť, aby sme mu – keď príde naša jeseň – mohli odovzdať zdravú a hojnú úrodu, dobré skutky, ktoré majú hodnotu pre večnosť.
          V našej farnosti sme sa zišli aj tohto roku  pri hlavnom kríži na cintoríne, kde za účasti o. Jozefa, správcu farnosti Milpoš bola o 10:30 hod. odslúžená panychída s čítaním hramot. V chráme potom pokračovala sv. liturgia za zosnulých, s povzbudením k modlitbe za zosnulých pre všetky duše v očistci, ktoré môžu získať odpustky. Prostredníctvom odpustkov, duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života. Veriaci sa prichádzajú modliť k hrobom, lebo je to okrem spovede, modlitby a svätého prijímania jedna z možných podmienok na získanie odpustkov.
          Vieme, že Pán nežiada od nás veľa. Možno len trochu viac ochoty, lásky a trpezlivosti. Nechce, aby sme premárnili svoj život na zemi, ale aby sme si vážili každý nový deň a uskutočňovali jeho príkaz lásky. Preto ho prosme aj v tieto dni, aby naplnil naše srdcia novou nádejou a láskou a dal nám odvahu, aby sme s pokorou a odovzdanosťou prijímali životné skúšky, a tak boli pripravení, keď nás k sebe povolá.

Aby spomienky nezhasli
Slnovrat – Konečná

Zdroj: internet

Jeff

 

KLIK fotoalbum

          Druhý augustový deň bol pre našu obec výnimočný. Zavítalo k nám totiž Rádio Regina a v priamom prenose odvysielalo reláciu Regina v regióne v šarišskom nárečí. Moderátorke Ivete Vaculovej sa pri mikrofóne vystriedalo viacero hostí – obyvateľov obce Milpoš, ktorí jej priblížili históriu, tradície a všetko, čo súvisí s našou obcou.
          Ako prvý začal svoje rozprávanie o obci, starosta obce Milpoš, Ladislav Rabatin. Po ňom sa pri mikrofóne vystriedali všetci vedúci folklórnych skupín – Milpošan, Milpošanka a Čatinka. Tieto súbory spestrili vysielanie aj svojim spevom. Históriu našej obce priblížil Mikuláš Adzima a veľmi obohacujúcim pre nás všetkých bolo aj rozprávanie pani Kataríny Petrušovej, ktorá svoj vstup ukončila veľkým želaním, aby ľudia a deti nikdy nezažili hlad tak ako ho v minulosti zažívala ona a jej rovesníci. Veľká časť programu patrila folkóru, a preto sme nemohli zabudnúť na pani Máriu Hlopkovú – autorku milpošského kroja. Ako ďalšiu Iveta Vaculová vyspovedala aj Emíliu Bučinovú – rodáčku z Milpoša, milovníčku folklóru s krásnym hlasom. Záver relácie patril Jánovi Figurovi, rezbárovi a autorovi snehových sôch, ktoré v zimnom období tešia najmä našich najmladších obyvateľov.
          Relácia mala veľký úspech, množstvo Milpošanov si osobne prišlo pozrieť nahrávanie v priamom prenose. Zvukári aj samotná moderátorka boli nadšení z našej obce a zhodli sme sa na tom, že „ozdaj ne posledni raz sme še vidzeli a čuli v Regine.“ Milá Regina, dovidenia čoskoro.

Marcela Pillárová

Zvukový záznam z priameho prenosu relácie Regina v regióne – Milpoš

1 2 3 5
Počítadlo návštev
239039
Používateľov dnes : 265
Tento rok : 51001
Celkom užívateľov : 239038
Náhľady dnes : 746
Celkom náhľady : 1310927
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie