www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
jún 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Panoráma obce

Daily Archives: 8 júna, 2022

KLIK fotoalbum

          Deň otcov stále patrí medzi tzv. neoficiálne sviatky. Nie je totiž tak uznávaný ako Deň matiek alebo Medzinárodný deň žien. Otec má pritom rovnako ako matka v rodine nezastupiteľné miesto.

          Aj keď tento sviatok pripadá tohto roku na 19. jún, my sme sa ho rozhodli osláviť o čosi skôr – 4. júna 2022. 4. ročník tejto spoločnej akcie sa konal v spolupráci ZŠ, OcÚ, o. Jozefa Špesa a o. Miroslava Turčíka. Po úvodných uvítacích slovách nás svojou básňou pre otcov privítala aj Terézia Poráčová.

          Športové popoludnie, grilovačka i veselá zábava sa mohli začať. Oteckovia sa pustili do súťaží s naozajstnou chuťou a túžbou vyhrať. Ukázali, že sú šikovní v pletení vrkočov, či stavaní lietadielka. Mamičky neotáľali a vytrvalo tlieskali a povzbudzovali. No jedna súťaž bola venovaná aj im, deti ich so zavretými očami museli nakŕmiť jogurtom. Deti si zas svoju šikovnosť vyskúšali v skoku vo vreci. Každý otecko bol víťaz v očiach svojich detí, ktoré mu darovali malý darček vyrobený z lásky. Zábavu sme zavŕšili eRko tancami.

          Nakoľko sme pri súťažení aj trocha vyhladli a vysmädli, čakalo nás chutné a chladené občerstvenie. Pre deti samozrejme nesmela chýbať sladká odmena.    

          Veľké ďakujeme patrí aj rodičom našich detí, ktorí nás potešili svojou prítomnosťou a spolupatričnosťou.

Tešíme sa na vás opäť o rok J.

Tkáčová, uč. ZŠ

KLIK fotoalbum

          Veľký deň – Deň detí, deň plný radosti, napätia, dobrého pocitu, nasadenia, boja, prekvapenia. Areál našej základnej a materskej školy sa 1. júna 2022 zmenil na indiánske táborisko a deti sa zmenili na menších a väčších indiánov. Hoci bolo spočiatku zamračené a počasie nám neprialo, slniečko sa časom ukázalo a tváre detí svietili radosťou a očakávaním, čo im tento deň prinesie.

          Deti boli rozdelené do 4 skupín – kmeňov, ktoré si hneď v úvode vymysleli svoje mená. Indiánsky deň sa začal maľovaním na tvár. Každý správny indián má samozrejme na hlave indiánsku čelenku, ktoré si deti ozdobili pierkami, rôznymi farebnými ozdobami a dekoráciami. Fantázii sa medze nekládli a čelenky boli naozaj krásne. Ďalšou úlohou bolo čo najrýchlejšie zdolať prekážkovú dráhu plazením, čo samozrejme každý indián hravo zvládol. To, akú presnú mušku majú indiáni sme si overili hádzaním šípov do balónov. Indiánsky deň sme zakončili spoločným indiánskym tancom, ktorý sa deti počas dňa naučili.

          Nasadenie a indiánska vytrvalosť v boji bola na záver patrične odmenená sladkými balíčkami. Spokojné a šťastné tváre  svedčali o tom, že akcia sa podarila a na pekné zážitky budú deti dlho spomínať. Na záver sme si všetci pochutnali na výbornom guľáši.

 

Tkáčová, uč. ZŠ

KLIK fotoalbum

          Pre žiakov našej základnej školy, nebol deň 27.5.2022 ako ostatné dni. Ráno sme sa nestretli v škole, ale na autobusovej zastávke, s ruksakmi na pleciach plný očakávania a radosti. Nastúpili sme do autobusu, ktorý nás odviezol na dlho očakávanú exkurziu do Hvezdárne a planetária v Prešove. Tento deň sme strávili spoločne so žiakmi zo základnej školy v Lúčke.

Po príchode do budovy planetária, žiakov zaujali zaujímavé makety vesmírnych staníc, satelitov, povrchu mesiaca, …                                                                                                 
          Privítala nás milá pani sprievodkyňa, ktorá všetkých zaviedla do prednáškovej sály, v ktorej nám na modeloch slnečnej sústavy predviedla ako obieha Zem okolo Slnka, mesiac okolo Zeme, koľko hodín trvá otočenie Zeme okolo vlastnej osi a koľko dní, trvá otočenie Zeme okolo Slnka. Nasledoval audiovizuálny program – Rozhovory o vesmíre, kde sme sa započúvali a zapozerali do rozhovoru otca a synčeka Martina o hviezdnej oblohe, súhvezdiach, o Polárke, o povrchu Mesiaca, o Zemi. Pradávne grécke báje nám priblížili Veľkú medvedicu, Malého medveďa a niektoré ďalšie súhvezdia. Vysvetľovali javy striedania dňa a noci, ročných období. Striedanie mesačných fáz a základný rozdiel medzi hviezdami a planétami. Po zaujímavom rozhovore sme sa odobrali do veľkej miestnosti s kupolou. Usadili sme sa na pohodlné kreslá, svetlá sa zhasli a na „nebi“ sa objavili hviezdy. Programom Pohľady na oblohu nám názorne ukázali, ako sa prejavujú na oblohe pohyby Zeme okolo osi a okolo Slnka. Popísali nám rozdiel medzi letným a zimným dňom. Videli sme najznámejšie súhvezdia a niektoré planéty na nočnej oblohe. Taktiež sme sa dozvedeli, prečo vidíme Mesiac vo fázach, čo sú kométy a meteory. Bol to dychberúci zážitok.

          Po pútavom objavovaní vesmíru, sme sa autobusom presunuli na Vidiecky dvor v Nižnej Šebastovej, kde sme sa najedli, občerstvili, spoznali mnoho zaujímavých zvierat a do sýtosti vyšantili.

          Príjemne ustatí sme nastúpili do autobusu a plný zážitkov, nových informácií, vedomostí, vyrazili na cestu domov.

Štefančíková, uč. ZŠ

Počítadlo návštev
226637
Používateľov dnes : 167
Tento rok : 38599
Celkom užívateľov : 226636
Náhľady dnes : 496
Celkom náhľady : 1274884
Kto je on-Line : 2
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie