www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
júl 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Panoráma obce

Monthly Archives: júl 2022

Text

          Zvony sú technické, výtvarné a hudobné diela slúžiace pre cirkevné a svetské účely. Sú zhotovované zo zvonárskeho bronzu, ktorý sa skladá zo 78% medi a 22% cínu. Sú vyrábané zlievarenskou technikou roztaveného bronzu do formy. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a tvaroch podľa objednávky. Najväčší zvon na svete je uložený v Moskve a volá sa Kolokol, bol odliaty v roku 1734, jeho priemer je 660 cm a hmotnosť 201 924 kg. Histórie zvonov siahajú do predkresťanského obdobia a ich hlavnou funkciou je vydávanie mohutného zvuku, ktorým sa v cirkvi zvolávajú veriaci k bohoslužbám, ale slúži aj k vyzývaniu k modlitbám. K svetským účelom sa zvony používajú ako hlásiče nebezpečenstiev. Ešte v osemdesiatych rokoch 20.storočia boli zvony oficiálne ustanovené ako prostriedok k vyhláseniu chemického poplachu. Výrobca zvonov musel byť odborník na tvorbu modelu, musel ovládať a dbať na správne zloženie bronzu, ale aj formovacej hmoty, postupu odlievania, zdobenia, ale aj akustík, aby zvon vydával požadovaný zvuk. Zvonárom sa nazýval aj odborník na zvonenie. Za dobrého zvonára bol považovaný ten, ktorý dokázal zosúladiť zvonenie naraz na troch zvonoch.
          V rámci mojich bádaní milpošskej histórie som sa okrajovo venoval aj zvonom v troch milpošských chrámoch (grécko a rímskokatolíckych a neexistujúcej pravoslávnej kapličke). V tomto príspevku sa kvôli blížiacemu sa jubileu budem venovať zvonom v gréckokatolíckom chráme. Vo veži chrámu (turni) sú zavesené tri zvony. Vonkajší priemer na spodnej hrane najväčšieho zvonu je 69 cm, vnútorná výška 46 cm, stredný zvon ma priemer 54 cm a najmenší 47 cm a vnútorná výška je 42 cm. Na spodnej časti najväčšieho zvonu je nápis Rudolf Friedman Sabinov, v strednej časti je nápis azbukou Chvalite imja hospodne, žertvovali Miľpošane živuščie v Amerike v godu 1923 – Chválte Pánovo meno, darovali Milpošania žijúci v Amerike roku 1923. O zvonároch Friedmanovcoch zo Sabinova, ako aj o ich dielni, sú iba strohé záznamy, preto som sa obrátil na bývalú pracovníčku Mestského múzea v Sabinove Máriu Chmeliarovú, od ktorej som dostal vysvetlenie, ktoré uvádzam v plnom znení: „Čo sa týka milpošských zvonov, podľa fotografií ich skutočne vyrobil Friedman v Sabinove, kde mali zvonolejársku dielňu. Friedmanovci boli židovská rodina, zvonolejár Rudolf zomrel niekedy ešte za prvej ČSR. Ostatní členovia rodiny boli postupne vyvezení do koncentračných táborov, kde zahynuli. O dielni sa u nás nezachovali mne známe dokumenty.“ Múzeum v Trnave vydalo brožúru Corpus campanarum Slovaciea, kde je uvedený zoznam slovenských zvonolejárov a pod písmenom F sa nachádzajú dvaja Friedmanovci, Adolf a Samuel. O Adolfovi som sa dozvedel, že sa narodil v roku 1869 pravdepodobne v Sabinove a zomrel v tom istom meste 23.3.1937. Bol synom Samuela Friedmana, narodeného roku 1828 a umrel 19.1.1910 pravdepodobne v Sabinove. Zvonolejarská dielňa stála na Hlavnej ulici č. 2, kde sa toho času nachádza obchodný dom. Zistil som tiež, že zvony od Friedmana sa nachádzajú aj v Haniske pri Prešove.
          Peter Rudolf Manoušek napísal krásnu knihu Zvonářství, ktorú ukončil posolstvom zvonov: Živých zvolávam, mŕtvych oplakávam, blesky rozháňam. Týmto posolstvom aj ja uzatváram svoj príspevok o milpošských zvonoch, aj keď by sa o nich dalo ešte veľa napísať.

Mikuláš Adzima

KLIK fotoalbum

V NAŠEJ ŠKÔLKE POČUŤ HLAS, ŽE NADIŠIEL TAKÝ ČAS,

ČO NÁM DÁVA DO RÚČKY MILÝ KVIETOK ROZLÚČKY.

JEHO REČ JE NEVEĽKÁ, VRAVÍ: ZBOHOM POSTIEĽKA

I MALÁ PODUŠKA, ČO ŠEPKALA NÁM DO UŠKA

ROZPRÁVOČKY PRED SPANÍM.

MATERSKÁ ŠKOLA,MILÝ DOM, PODAJ MI RÚČKU NA ROZLÚČKU,

LEBO JA RASTIEM AKO STROM A PO PRÁZDNINÁCH PRVÁK SOM!

 

          Vo štvrtok 30. 6. 2022 nebol v našej materskej škole tak úplne bežný ako iné dni. Od rána sa priestormi nieslo napätie a očakávania hlavne našich predškolákov. Tí boli v tento deň poslednýkrát v MŠ a po prázdninách sa im už otvorí brána školy a ony s taškami na pleciach prvýkrát do nej  vkročia. Želáme všetkým krásne prázdniny, prežité v zdraví, radostne a hlavne, aby ste načerpali veľa síl a energie na september.

 

Mgr. Anna Šašalová

riaditeľka MŠ

Počítadlo návštev
225425
Používateľov dnes : 88
Tento rok : 37387
Celkom užívateľov : 225424
Náhľady dnes : 183
Celkom náhľady : 1271525
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie