www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
september 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Panoráma obce

Monthly Archives: september 2023

KLIK fotoalbum

          Sedembolestnú Pannu Máriu si uctievajú Slováci ako svoju národnú Patrónku. Prvé stopy sviatku Sedembolestnej Panny Márie badať už v 15. storočí. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1412, kedy sa o ňom hovorilo na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom. Pre celú Cirkev bol ustanovený pápežom Benediktom XIII. v roku 1727. Ten istý pápež povolil, aby sa Sedembolestná Panna Mária uctievala ako Patrónka Slovenska. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je zároveň aj štátnym sviatkom si každoročne pripomínane 15. septembra.
          Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa pravidelne koná sv. omša aj pri kríži na vrchu Hrabinka nad našou obcou Milpoš. Kríž na vrchu Hrabinka bol postavený ešte v roku 2000 a to veriacimi oboch obradov v obci. V roku 2018 prešiel renováciou, prostredie okolo sa zveľadilo, pôda sa vyrovnala a do prírodného prostredia sa usadili drevené lavičky.
          Aj tento rok nám krásne, slnečné a teplé počasie umožnilo sláviť svätú omšu spoločne na tomto krásnom mieste. Na svätej omši sa zúčastnilo mnoho veriacich z obce Milpoš ale aj mnoho veriacich z okolitých obcí.
Svätú omšu slávili duchovní otcovia Jozef Kandráč, Jozef Špes a diakon Peter Hovanec.
          Po svätej omši nasledovalo spoločné posedenie – agapé

Mgr. Júlia Kočiščáková

KLIK fotoalbum

„Toto je deň, ktorý dal nám Pán…“

          Naša farnosť sa pomaly stáva „dospelou“. V tomto roku slávi už 20 rokov od svojho založenia. Aj preto (a nielen preto) sa o. Jozef spolu s pastoračnou a ekonomickou radou i farskou charitou rozhodli toto výročie „osláviť“ a začať s peknou tradíciou Farského dňa.

          Príjemné stretnutie sa konalo v sobotu, 9.septembra, a začalo sv. liturgiou. O. Jozef v homílii poukázal na dôležitosť farského spoločenstva, ktoré je naším domovom, kde sa všetci máme cítiť ako jedna rodina a starať sa jeden o druhého. Zdôraznil potrebu modlitby za nám zvereného pastiera, kňaza, cez ktorého Boh zosiela požehnanie na každého jedného z nás. Liturgiu spevom obohatili zbory našej farnosti. Pridali sa bývalí i noví členovia, pretože v týchto dňoch uplynulo aj 35 rokov od založenia Zboru sv. apoštolov Petra a Pavla. Po záverečnom požehnaní nasledovala ešte katechéza o. Milana Mojžiša pre starších a seniorov.

Mladší, rodiny a deti sa po sv. liturgii stretli na ihrisku, kde ich čakalo množstvo aktivít a zábavy. Súťažilo sa vo varení kotlíkového gulášu, maľovalo na tvár, športovalo, tancovalo, spievalo, posedelo pri dobrom jedle… Kto mal záujem, mohol sa vybrať na vežu chrámu, kde pán Igor Petruš ochotne všetkým ukázal majstrovstvo ručného zvonenia na všetky zvony, ktorých hlahol sa už sto rokov ozýva z našej cerkvi.

Ďakujeme Bohu za tento požehnaný čas a za dar spoločenstva, ktoré sme mohli, vďaka Jeho dobrote, o niečo viac sceliť a posilniť. Ďakujeme všetkým sponzorom jedla, pitia i všetkým, ktorí pomohli s prípravou. Ďakujeme tým, ktorí prišli a priviedli svojich najbližších, deti, rodiny a priateľov, aby sme tak spolu zažili agapé – naozajstnú hostinu lásky.

SLAVA ISUSU CHRISTU!

 

Veronika Andraščíková

Počítadlo návštev
225429
Používateľov dnes : 92
Tento rok : 37391
Celkom užívateľov : 225428
Náhľady dnes : 204
Celkom náhľady : 1271546
Kto je on-Line : 1
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie