Monthly Archives: november 2023
Rastie, rastie stromček,
na stromčeku kvietoček.
Až kvietoček odkvitne,
jabĺčko z neho vyrastie.
Tak jabĺčko odtrhneme,
mamičke ho odnesieme.
V stredu 15.11.2023 sme mali v našej škôlke Jabĺčkový deň. Už hneď ráno sme si spievali piesne o jabĺčku. Vypracovali sme si pracovné listy, kde sme dokresľovali jabĺčka na strom. Pani učiteľka Anička nám priniesla rôzne druhy jabĺčok, ktoré sme si mohli obzrieť, ovoňať a napokon aj ochutnať. Dozvedeli sme sa, že každé jabĺčko má svoje meno a svoju prirodzenú farbu. Najviac sa nám páčilo jabĺčko, ktoré sa volalo KIKU, po ňom nasledovalo, SMERALDA, EVELINA, ŠAMPION a podobne. Neskôr sme si s deťmi vyskúšali šúpať jabĺčka, ktoré sme si prichystali na jablkové šatôčky. Každé dieťa si zlepilo svoj vlastný koláčik do tvaru trojuholníka. Poobede nás navštívili mamky, ktoré si počas dňa našli čas na to, aby nám upiekli chutné a voňavé koláčiky. A bolo ich neúrekom. Detičky svoje mamky privítali básničkami a pesničkami. Potom nasledovala ta dlho očakávaná chvíľa a to ochutnávanie všetkých tých jabĺčkových dobrôt. Pripravený bol aj čaj, džús a šťava, samozrejme z jabĺk. Detičky si medzi tým, mali možnosť vyrobiť papierové jabĺčka, ktoré si neskôr museli vyfarbiť jabĺčka a potom si ich mohli podľa predlohy poskladať. Všetci sme si veľmi pochutnali na vynikajúcich dobrotách.
Ďakujeme všetkým mamkách, ktoré si našli čas a pripravili nám ich. Veríme, že sa každému tento deň páčil. Už teraz sa tešíme na ďalší jabĺčkový deň o rok.
Učiteľky MŠ
Dňa 9.11.2023 do našej materskej školy zavítala pani Ing. Jana Lelková -lesná pedagogička, ktorú sme si k nám pozvali, aby nám porozprávala niečo zaujímavé o lese a jeho obyvateľoch. Najprv nám predstavila rôzne zvieratká, ktoré žijú v našich lesoch, čím sa živia, porozprávala nám aj ako si zháňajú potravu a ako im pomáhajú ujovia horári v zime, keď je príroda prikrytá snehovou perinou. Neskôr sme otáčali do piesku stopy zvierat, ktoré mala teta lesníčka pripravené. Potom sme pomocou hmatu hádali, čo prírodné sa ukrýva v okienkach na domčeku, ktorý priniesla. Pomocou šišiek deti skúšali, akí poľovníci by z nich boli a hádzali ich do predpripraveného otvoru na veselej kreslenej tabuli. Vo vrecúškach, ktoré mala teta pripravené sme pomocou čuchu hádali, aké bylinky alebo prírodné materiály sú tam uložené.
Na záver sme si poskladali rôzne puzzle o zvieratkách. Pani lesníčka nás odmenila darčekom v podobe klobúkov z papiera, s ktorými sme sa spoločne odfotili. My sme jej za návštevu veľmi pekne poďakovali a už teraz sa na tetu lesníčku tešíme, keď k nám nabudúce príde, aj s novými zaujímavými aktivitami.
Učiteľky MŠ
Dňa 8.11.2023 k nám pricestovalo Divadielko Portál z Prešova, s predstavením Zbojnícka kráľovná. Deti sa už od rána nemohli divadielka dočkať. Pripravili sme si v telocvični stoličky, prišli k nám aj žiaci zo základnej školy a predstavenie mohlo začať. Na začiatku nám účinkujúci zaspievali pieseň a potom začínalo predstavenie. Predstavenie sa nieslo v zaujímavom a smiešnom duchu. Účinkujúci do predstavenia zapájali aj deti a to rôznymi otázkami k téme. Predstavenie začínalo tým, ako zbojník Matej uniesol princeznú Viktóriu rovno z postele jej kráľovstva. Už len to, že ju ťahal vo vreci, bolo pre deti zaujímavé. Všetkým sa nám predstavenie veľmi páčilo, a tešíme sa, že Divadielko Portál nás ani tentokrát nesklamalo a prišlo s krásnym predstavením, ktoré sa všetkým páčilo. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšiu návštevu Divadielka Portál v našej škôlke so zaujímavým predstavením.
Kolektív MŠ
,,Naša škôlka má svoj deň, dnes spievame iba jej.
Tancuj, spievaj, uč sa, hraj, tento deň sláv, zabávaj sa!´´
Významným medzníkom v dejinách predškolskej pedagogiky na Slovensku sa stal dátum 4. november 1829. V tento deň vznikla a bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska, kde sa začala tvoriť didaktika materskej školy už v jej počiatkoch.
Preto si v tento deň pripomíname Deň materských škôl. Aj my v našej materskej škole sme si ho pripomenuli a oslavovali 7.11.2023. Pani učiteľky sa s deťmi porozprávali o tom, ako vlastne vznikla prvá škôlka. Pre deti sme prichystali menšie pohostenie, ako sa na oslavu patrí. Kresli si svoju materskú školu a v nej svojich kamarátov a pani učiteľky. Následne sme sa vybrali na návštevu k zriaďovateľovi MŠ. Cestou na obecný úrad sme si spievali rôzne piesne a niesli transparent s názvom a symbolom našej materskej školy. Vyrobili sme si aj darček pre pána starostu a jeho zamestnancov, ktorý sme im hneď po príchode na úrad odovzdali. Deti sa veľmi potešili, keď mohli cez obecný rozhlas pozdraviť občanov Milpoša. Samozrejme nechýbala ani spoločná fotka s pánom starostom a zamestnancami obce.
Deťom sa tento deň veľmi páčil. Už teraz sa všetci tešíme na ďalšie ,,narodeniny´´ všetkých materských škôl.
Kolektív MŠ
Dnes 1. novembra sme si pripomenuli Sviatok všetkých svätých, druhý november patrí Pamiatke zosnulých. A hoci oba sviatky ľuďom často splývajú do jedného, ide o dve rôzne udalosti. Oba sviatky sú dnes na Slovensku vnímané ako pripomenutie si zosnulých predkov. Obdobie na prelome októbra a novembra sa označuje jednoducho ako dušičky.
Sviatok všetkých svätých, ktorý pripadá na 1. novembra a považuje sa za deň pracovného voľna, v kostoloch si ho pripomína katolícka cirkev. Oslavuje sa život tých, ktorých vyhlásila za svätých za ich neochvejnú vieru a kresťanské skutky. Pamiatka zosnulých potom patrí všetkým, ktorí už nie sú na tomto svete, no žijú v srdciach svojich príbuzných, priateľov či známych.
Keď sa skončil ich život, aj oni akoby odleteli, podobne ako lístie padajúce zo stromov. Spadnutý list je ako ukončený život. Napriek tomu, že lístie na jar opäť narastie a medzi nami pribudnú novonarodení, tí, čo už opustili pozemský život, sa už nikdy nevrátia. Zostáva nám iba spomienka na ich dobré skutky, dobré rady, príklad života. Nastal čas, keď viac ako inokedy myslíme v modlitbách na našich drahých zosnulých a prosíme za spásu ich duší. Vždy, keď strácame milovanú osobu, a stojíme nad hrobom či pri cintorínskom kríži, uvedomujeme si vlastnú zraniteľnosť. Vtedy si v mysli preberáme, ako konáme vo svojom živote. Čo by sme mohli urobiť lepšie, a v čom by sme sa mali úplne zmeniť. Uvedomujeme si, že máme ešte čas. Ale koľko? Možno rok, mesiac, týždeň či deň a možno už iba hodinu. Máme čas, ktorý nám dáva vzkriesený a oslávený Pán, aby sme sa stihli pripraviť, aby sme mu – keď príde naša jeseň – mohli odovzdať zdravú a hojnú úrodu, dobré skutky, ktoré majú hodnotu pre večnosť.
V našej farnosti sme sa zišli aj tohto roku pri hlavnom kríži na cintoríne, kde za účasti o. Jozefa, správcu farnosti Milpoš bola o 10:30 hod. odslúžená panychída s čítaním hramot. V chráme potom pokračovala sv. liturgia za zosnulých, s povzbudením k modlitbe za zosnulých pre všetky duše v očistci, ktoré môžu získať odpustky. Prostredníctvom odpustkov, duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života. Veriaci sa prichádzajú modliť k hrobom, lebo je to okrem spovede, modlitby a svätého prijímania jedna z možných podmienok na získanie odpustkov.
Vieme, že Pán nežiada od nás veľa. Možno len trochu viac ochoty, lásky a trpezlivosti. Nechce, aby sme premárnili svoj život na zemi, ale aby sme si vážili každý nový deň a uskutočňovali jeho príkaz lásky. Preto ho prosme aj v tieto dni, aby naplnil naše srdcia novou nádejou a láskou a dal nám odvahu, aby sme s pokorou a odovzdanosťou prijímali životné skúšky, a tak boli pripravení, keď nás k sebe povolá.
Aby spomienky nezhasli
Slnovrat – Konečná
Zdroj: internet
Jeff