www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Panoráma obce

Monthly Archives: apríl 2024

TextLen malo ľudí vie, že slávny gajdičiar, na počesť ktorého v Lúčke každoročne organizujú prehliadku folklórnych súborov sa narodil v Milpoši.

Reč je o Andrejovi  Mizerákovi, ktorý sa narodil v prvý letný deň v roku 1897. Je to jediný milpošský rodák o ktorého prejavili záujem časopisy, noviny,  rozhlas i televízia. Dokonca vyšla o ňom kniha Korene Šariša s podtitulom  Andrej Mizerák a jeho gajdica. Do povedomia ho dostali pedagógovia z Univerzity P. J. Šafárika v Prešove z pedagogickej fakulty, ktorí sa spojili s učiteľmi hudobnej výchovy v oblasti Horného Šariša a tí im poskytli viac informácií a kontakt na gajdičiara Andreja Mizeráka. Áno,  gajdica to má všetko na svedomí. Gajdica je hudobný nástroj pastierov a tak ju „Ujko Mizerák“ (tak ho familiárne volali) popísal ako „piščalku, co ma šidzem  dzirki, na verchu piskadlo a dolu ruch.“  Trvalo nejaký čas kým výskumníci folklóru zozbierali materiál o gajdici a gajdičiarovi Andrejovi Mizerákovi. V spomínanej knihe Andrej Mizerák spomína, že sa ku gajdici dostal cez svojho ujka z materinej strany, ktorý bol tiež z Milpoša – Hanigoviec. „Ujko Mizerák“ spomína, že vtedy bolo normálne, že si pastieri vyrábali sami rôzne píšťalky a pri pasení oviec či kráv si na nich pískali rôzne melódie, pritom ostatní pastieri zaspievali aj pesničky valachov. Jednu z nich (Dze tota ovečka, co predek vodzila…) mi pri mojej návšteve na Potokoch zahral, ale i zaspieval Daniel Mizerák.

Treba povedať, že rod Potockých Mizerákovcoch pochádza z Milpoša, ktorý sa začiatkom minulého storočia presťahoval do osady Potoky. Podľa sčítania ľudu z rokov 1857, ale i 1869 žili Mizerákovci v Milpoši v dome č. 3, pravdepodobne tento dom sa nachádzal v priestoroch tzv. Štôlne, ten  v roku 1857 patril pánovi Lucianovi Péchymu (Péčimu). V roku 1869 majiteľom domu je už Andras Mizerák, narodený v roku 1815, so svojou manželkou Alžbetou a deťmi.  V dome bývali tri rodiny v celkovom počte  20 ľudí. Ako ma informoval Daniel Mizerák, jeho dedo sa volal Matej a volali ho Mačo. Matej mal šesť detí. Andreja (gajdičiara), Jána, Pavla – stolára, Štefana nar. 1909 (otec Daniela 1941), Máriu a Annu.  Čo je zaujímavé, že okrem gajdičiara Andreja sa hudobné nadanie prenieslo aj na vnuka Pavla (jeho dcéra Terézia sa vydala za Štefana Pillára z Milpoša a ich syn tiež Štefan je muzikantom, na harmonike sprevádza, (ale i spieva)  milpošské folklórne súbory). Dokonca spolu s manželkou Marcelou založili v Milpoši detský folklórny súbor Čatinka.  Ako sa hovorí: jablko nepadá ďaleko od stromu. Rád by som dodal, že  Daniel, okrem hry na gajdicu, tvorí so svojou manželkou duet, kde manželka spieva a Daniel hrá na  heligónku. Daniel sa vyžíva v práci s drevom, vyrába aj gajdice. Pretože sa mi nepodarilo  získať fotografiu gajdičiara Andreja Mizeráka,  poskytnem aspoň foto gajdičiara Daniela Mizeráka.

Mikuláš  Adzima

KLIK fotoalbum

Ak chcete, aby boli Vaše deti inteligentné,

 čítajte im rozprávky.

Ak chcete, aby boli Vaše deti viac inteligentné,

čítajte im viac rozprávok.

  • Albert Einstein

 

Počas celého mesiaca marec, sme sa venovali knihám a rôznym rozprávkam. Do škôlky si deti nosili na ukážku svoju obľúbenú knihu, z ktorej im doma rodičia čítajú. Ako už býva zvykom počas celého marca nám chodili pred spaním čítať rozprávky deti zo Základnej školy. Deti sa tešili, že im príde rozprávku prečítať zakaždým niekto iný.

Veríme, že aj my sme prispeli k tomu, aby deti viac čítali rozprávky a zaujímali sa o knihy, v dnešnom elektronickom svete.

 

učiteľky MŠ

KLIK fotoalbum

S príchodom jari sa prebúdza nielen príroda, ale aj včielky a jednou z nich je aj Meduška, ktorá každoročne pozýva detí z hornotoryského regiónu reprezentovať ich materské školy v prednese poézie a prózy.  Našu materskú školu reprezentovala Elka Hrabčáková, ktorá recitovala báseň „Naša mapa“ od autora Františka Rojčeka. Elka s prehľadom a ľahkosťou odrecitovala svoju báseň, za čo si od prítomných vyslúžila potlesk. Okrem našej škôlkarky, recitovali poéziu a prózu aj iné deti z okolitých materských škôl. Za odvahu, statočnosť a snahu si Elka odniesla domov diplom a taštičku so sladkými dobrotami.
Elke ďakujeme, za skvelú prezentáciu našej materskej školy. Zároveň poďakovanie patrí aj jej mame, Márií Hrabčákovej, za ochotu a výbornú spoluprácu pri nacvičovaní básne.

 

Mgr. Anna Šašalová

riaditeľka MŠ

KLIK fotoalbum

Dňa 22.4.2024 sa v našej Materskej škole uskutočnila prehliadka v prednese básničiek a pesničiek „Meduška a Slávik 2024“. Pani učiteľky deti svedomito na vystúpenie pripravili. Deti sa veľmi tešili, že ich prídu rodičia povzbudiť a zatlieskať im. Keďže k nám už zavítala Jar, deti sa naučili básničky o rôznych kvetinkách. Zaspievali a zatancovali na rôzne piesne. Na konci boli odmenení veľkým potleskom od rodičov a každé z detí si zaslúžilo diplom a sladkú odmenu.

 

učiteľky MŠ

KLIK fotoalbum

22. marca sa od roku 1993 po celom svete oslavuje Svetový deň vody. Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň na pripomenutie si dôležitosti vody pre celú našu planétu, ktorá je v mnohých krajinách nedostupná v potrebnej kvalite a poukazuje na starostlivosť a ochranu vodných zdrojov na Zemi.

Aj my sme si v našej škôlke pripomenuli tento deň. Zopakovali sme si, aká dôležitá je voda pre náš život a pre nás samých. Počas celého dňa sme sa snažili dodržiavať pitný režim a piť čo najviac čistej vody. Urobili sme si pojmovú mapu o tom, kde všade na Zemi sa voda nachádza. No povedali sme si aj o tých miestach, kde je vody nedostatok a kde nie všetci ľudia majú vodu tak ako my. Vypracovali sme si pracovný list o tom, kde všade nájdeme kvapku vody. Počas pobytu vonku sme si urobili prechádzku k blízkemu potôčiku a sledovali sme vodu v ňom.

Veríme, že si všetci ľudia uvedomujú, aké dôležité je mať vodu, pretože nie pre každého je to samozrejmosť.

 

učiteľky MŠ

KLIK fotoalbum

Veľká Noc už klope na dvere, a my sme sa v našej Materskej škole rozhodli, že si spríjemníme poobedie prvého jarného dňa kreatívnou dielňou.

20.3.2024 sme pozvali rodičov, nakúpili rôzne dekorácie a zdobenie mohlo začať. Mamky začali výrobou jarného venčeka na dvere, ktorý dozdobili rôznymi kuriatkami, prepeličími vajíčkami a urobili si z neho zároveň aj veľkonočný venček.

Potom si každý doniesol vyfúknuté vajíčka a spoločne sme ich zdobili – fixkami, voskom, ale aj namáčaním vyfúknutého vajíčka do laku na nechty, čím vznikli rôzne ozdobené veľkonočné vajíčka.

Veľká vďaka patrí rodičom, že si našli čas a prišli si spríjemniť poobedie k nám do škôlky.

 

Učiteľky MŠ

Počítadlo návštev
226623
Používateľov dnes : 153
Tento rok : 38585
Celkom užívateľov : 226622
Náhľady dnes : 410
Celkom náhľady : 1274798
Kto je on-Line : 3
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie