www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Panoráma obce

Monthly Archives: jún 2024

KLIK fotoalbum

„Akými prekrásnymi piesňami mali by sme osláviť Petra i Pavla?…“ (z večierne sviatku)

 

29.jún, Sviatok svätých, slávnych a všechválnych najvyšších apoštolov Petra a Pavla. Patróni nášho chrámu nás aj dnes „pozvali“ k sláveniu odpustovej svätej liturgie.

 

Hlavným celebrantom a kazateľom bol o.Richard Harvilko, bývalý a prvý správca našej mladej farnosti. Ďakujeme mu za jeho slovo v homílii, ktorým všetkých znovu pozval k vzájomnému odpusteniu a zjednoteniu v láske, lebo len v takom spoločenstve môžeme naozaj s úprimným srdcom oslavovať nášho nebeského Otca.

Svätú liturgiu spevom obohatili zbory – Zbor sv.Petra a Pavla a Zbor sv.Eliáša, ktorý mal dnes ešte jeden dôvod na oslavu. Presne pred dvadsiatimi rokmi sa totiž začala písať jeho história.

 

Poobede preto nasledoval program v kultúrnom dome, kde sa zišli mladí zboristi a spevom pokračovali v slávnostnej atmosfére dňa. Stretnutie vzájomným zdieľaním a spomienkami obohatila aj manželka o.Richarda, pani Andrea Harvilková. Práve ona zbor dlho viedla a zanechala generáciu mladých ľudí, ktorí dar spevu a ochotu slúžiť vo farnosti aj takým spôsobom, naďalej tvorivo rozvíjajú a udržujú.

 

Nech piesne, ktoré dnes zazneli z úst všetkých mladých zboristov, príjmu svätí Peter a Pavol k svojej oslave a neustále vyprosujú nášmu farskému spoločenstvu hojné milosti.

Veronika Andraščíková

KLIK fotoalbum

          Kňazské povolanie je Božím požehnaním. Požehnaním nielen pre celú rodinu ale rovnako aj pre celú obec. V našej obci sa primičná slávnosť konala už po štvrtýkrát, ale v rímskokatolíckom obrade po prvýkrát. Rímskokatolíckym kňazom sa stal o. Peter Hovanec a táto výnimočná udalosť spojila v modlitbe a v slávení nielen celú obec, ale aj široké veriace spoločenstvo.

  1. júna 2024 stál o. Peter Hovanec ako primiciant v rodnej obci Milpoš pred kostolom Panny Márie, Pomocnice kresťanov a modlil sa za svoju rodinu, blízkych, ale aj všetkých nás, ktorí sme spolu s ním mohli prežívať tento radostný čas.

  2. júna 2024 prišiel duchovne povzbudiť pred odpustovou slávnosťou veriacich o. Peter aj do gréckokatolíckeho chrámu sv. apoštolov Petra a Pavla a všetkým prítomným udelil aj svoje novokňazské požehnanie.

    O. Peter, prosíme Vás, aby sme aj naďalej ostali vo Vašich modlitbách, tak ako aj Vy ostanete v tých našich. Vyprosujeme veľa Božích milostí, pevné zdravie i veľa trpezlivosti, vytrvalosti a lásky vo Vašom povolaní.

    Júlia S.

          Už dnes vám vaše deti doniesli známky za školský rok 2023-24. Viem, že by ste veľmi chceli, aby sa im darilo čo najlepšie. Ale, prosím, pamätajte, že medzi žiakmi sedí aj umelec, ktorý nepotrebuje vedieť matematiku. Je tam budúci podnikateľ, ktorého nezaujíma prvouka alebo anglický jazyk. Je tam športovec, pre ktorého fyzická kondícia je dôležitejšia ako slovenský jazyk. Je tu budúci lekár, ktorý nemá možno výtvarné cítenie. Ak vaše deti dostanú skvelé známky, výborne! A ak nie, prosím, neberte im ich sebavedomie a dôstojnosť. Povedzte im, že je to v poriadku, že je to len známka. V živote ich čakajú oveľa dôležitejšie veci. Povedzte im, že bez ohľadu na to, akú známku dostanú, milujete ich a nebudete ich súdiť. Prosím urobte to – a keď to urobíte, sledujte, ako vaše deti dobyjú svet. Jedna previerka alebo zlá známka im nezoberú ich talenty a sny. A prosím, nemyslite si, že doktori a inžinieri sú jediní šťastní ľudia na svete….

Jeff

Zdroj: internet

KLIK fotoalbum

14.6.2024 sme sa vybrali na exkurziu do neďalekých Lipian. V škôlke sme si dali výbornú desiatu, obliekli si reflexné vesty a vyrazili sme na autobusovú zastávku tu v Milpoši. Počkali sme si na autobus, ktorý smeroval z Milpoša do Lipian. Počasie nám krásne prialo, až nám miestami bolo horúco. Ako prvé sme sa zastavili vo fotoslužbe, aby sme sa s našimi predškolákmi odfotili na tablo. Po tom nasledovala prehliadka mesta. Videli sme polikliniku, kopec obchodov zastavili sme sa pri kostole o ktorého histórii nám porozprávala pani učiteľka Anička.

Bolo nás dosť nato, aby sme urobili veľký kruh okolo najstaršej lipy v meste, ktorá sa nachádza pri kostole a dozvedeli sme sa niečo o svätom Martinovi, ktorému je kostol zasvätený. Zastavili sme sa na výbornú zmrzlinu, ktorú sme si zjedli v neďalekom mestskom parku na lavičkách. Cestou na stanicu sme sa oboznámili s mestským úradom ale aj knižnicou. Na autobusovej stanici sme stretli množstvo autobusov, medzi ktorými bol aj ten náš smerujúci na Milpoš. S úsmevom, nadšením a po výbornej zmrzline sme nasadli do autobusu a plný nových vedomostí sme sa šťastne vrátili do škôlky.

Viktória Šašalová uč. MŠ

KLIK fotoalbum

Dňa 6.06.2024 nastal dlho očakávaný deň. Deň školského výletu. O ôsmej hodine sme sa všetci stretli na zastávke a čakali na pána šoféra autobusu, aby nás odviezol na dohodnuté miesto. Plní elánu, dobrej nálady a s úsmevom na tvári sme vyrazili na cestu do Spišskej Novej Vsi. Cesta nám ubehla ako voda, a ani sme sa nezadali a už sme stáli pred našou prvou zastávkou. ZOO v Spišskej Novej Vsi. Ešte sme len stáli pri pokladni a už sme počuli, ako revú levy, alebo sa šantia opičky. Deti boli veľmi nadšené a nemohli sa dočkať, kedy všetky zvieratká uvidia. Keďže nám počasie prialo a krásne svietilo slnko využili sme to, a pri každom zvieratku sme sa zastavili, čo to si o ňom prečítali a poobzerali sme si ho. Následne sme sa všetci v dohodnutom čase stretli pri autobuse, a vyrazili sme za ďalším dobrodružstvom.

Ďalšia zastávka bola v LaborARTorium v Spišskej Novej Vsi. Všetci sme s údivom čakali, čo to bude, keďže to ešte nikto z nás nevidel. Hneď pri vstupe nás slečna pracovníčka oboznámila s tým, kde sme a čo uvidíme. Ukázala nám aj ich ,,miláčikov,, živého chameleóna Ďoďa a živého hada Miša. Deti si ich s nadšením oboch pohladkali. Následne sme sa pobrali na prehliadku všetkých zvierat, ktoré tam mali. Hneď sme sa zastavili pri obrej lienke, na ktorú sme mali dovolené sadnúť a odfotiť sa. Nasledoval obrí slimák so svojim domčekom na chrbte, do ktorého sme mohli vliezť aj my. Videli sme aj obrovskú včelu, mravca, aj my dospelí sme sa cítili maličkí, keďže tam bolo koleso pre škrečka oveľa väčšie ako sme my. A tak sme sa nachvíľu stali my tými škrečkami. Deti sa zabavili aj v posilňovni, kde mali rôzne laná, lezecké steny, boxovací mech a podobne. Zdravo vyčerpaní, unavení a hladní sme sa pobrali na obed na Spišský salaš, kde sme sa do sýtosti všetci najedli.

Po výbornom obede sme všetci spoločne nasadli do autobusu a vyrazili na cestu domov. Výlet sa nám všetkým veľmi páčil a budeme naňho spomínať ešte veľmi dlho.

 

Učiteľky MŠ

KLIK fotoalbum

22. apríl je deň venovaný Zemi, ktorého história siaha do roku 1969. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu.
Aj my v našej škôlke sme si pripomenuli Deň Zeme presne 22.4.2024. Už od rána sme sa rozprávali o našej Zemi. Pripomenuli sme si, kto každý žije na našej planéte, ale aj to, ako sa my k našej planéte správame, a ako ju znečisťujeme. Keďže nám v ten deň počasie naprialo, tak sme zber odpadkov presunuli na neskorší termín. Rozdali sme deťom gumené rukavice na ruky, a vybrali sme sa zbierať odpadky. Odpadky sme zbierali na školskom dvore, detskom ihrisku, ale aj multifunkčnom ihrisku. Sami sme sa čudovali, koľko odpadkov sme nazbierali, a aký neporiadok po sebe môžu nechať ľudia.
Pevne veríme, že o rok bude tých odpadkov na Deň Zeme menej, a tak si ľudia uvedomia, ako veľmi sa naša príroda znečisťuje.

Viktória Šašalová
uč. MŠ

KLIK fotoalbum

          V mnohých krajinách vrátane Slovenskej republiky sa Deň otcov oslavuje tretiu nedeľu v júni. Tento rok to vyšlo na 16..

          V tento deň základná škola v spolupráci s OcÚ, pripravila zábavné popoludnie. V úvode sa prítomným prihovorili ,,otcovia obce“ – p. Sontag – riad. ZŠ, p. Rabatin – starosta obce, o. Špes a o. Kandráč. Krátkym kultúrnym programom sa prezentovali žiaci ZŠ. Pre otcov a ich rodiny bolo pripravené občerstvenie a  súťaže s kopcom zábavy. Verím, že sme strávili príjemné popoludnie v kruhu rodiny, priateľov či  známych.

          Ďakujem všetkým, ktorí prispeli, akýmkoľvek spôsobom, k tejto rodinnej atmosfére a verím, že podobne to bude aj o rok.

Sontag, riad. ZŠ

Počítadlo návštev
240241
Používateľov dnes : 146
Tento rok : 52203
Celkom užívateľov : 240240
Náhľady dnes : 522
Celkom náhľady : 1315481
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie