www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Panoráma obce

TextLen malo ľudí vie, že slávny gajdičiar, na počesť ktorého v Lúčke každoročne organizujú prehliadku folklórnych súborov sa narodil v Milpoši.

Reč je o Andrejovi  Mizerákovi, ktorý sa narodil v prvý letný deň v roku 1897. Je to jediný milpošský rodák o ktorého prejavili záujem časopisy, noviny,  rozhlas i televízia. Dokonca vyšla o ňom kniha Korene Šariša s podtitulom  Andrej Mizerák a jeho gajdica. Do povedomia ho dostali pedagógovia z Univerzity P. J. Šafárika v Prešove z pedagogickej fakulty, ktorí sa spojili s učiteľmi hudobnej výchovy v oblasti Horného Šariša a tí im poskytli viac informácií a kontakt na gajdičiara Andreja Mizeráka. Áno,  gajdica to má všetko na svedomí. Gajdica je hudobný nástroj pastierov a tak ju „Ujko Mizerák“ (tak ho familiárne volali) popísal ako „piščalku, co ma šidzem  dzirki, na verchu piskadlo a dolu ruch.“  Trvalo nejaký čas kým výskumníci folklóru zozbierali materiál o gajdici a gajdičiarovi Andrejovi Mizerákovi. V spomínanej knihe Andrej Mizerák spomína, že sa ku gajdici dostal cez svojho ujka z materinej strany, ktorý bol tiež z Milpoša – Hanigoviec. „Ujko Mizerák“ spomína, že vtedy bolo normálne, že si pastieri vyrábali sami rôzne píšťalky a pri pasení oviec či kráv si na nich pískali rôzne melódie, pritom ostatní pastieri zaspievali aj pesničky valachov. Jednu z nich (Dze tota ovečka, co predek vodzila…) mi pri mojej návšteve na Potokoch zahral, ale i zaspieval Daniel Mizerák.

Treba povedať, že rod Potockých Mizerákovcoch pochádza z Milpoša, ktorý sa začiatkom minulého storočia presťahoval do osady Potoky. Podľa sčítania ľudu z rokov 1857, ale i 1869 žili Mizerákovci v Milpoši v dome č. 3, pravdepodobne tento dom sa nachádzal v priestoroch tzv. Štôlne, ten  v roku 1857 patril pánovi Lucianovi Péchymu (Péčimu). V roku 1869 majiteľom domu je už Andras Mizerák, narodený v roku 1815, so svojou manželkou Alžbetou a deťmi.  V dome bývali tri rodiny v celkovom počte  20 ľudí. Ako ma informoval Daniel Mizerák, jeho dedo sa volal Matej a volali ho Mačo. Matej mal šesť detí. Andreja (gajdičiara), Jána, Pavla – stolára, Štefana nar. 1909 (otec Daniela 1941), Máriu a Annu.  Čo je zaujímavé, že okrem gajdičiara Andreja sa hudobné nadanie prenieslo aj na vnuka Pavla (jeho dcéra Terézia sa vydala za Štefana Pillára z Milpoša a ich syn tiež Štefan je muzikantom, na harmonike sprevádza, (ale i spieva)  milpošské folklórne súbory). Dokonca spolu s manželkou Marcelou založili v Milpoši detský folklórny súbor Čatinka.  Ako sa hovorí: jablko nepadá ďaleko od stromu. Rád by som dodal, že  Daniel, okrem hry na gajdicu, tvorí so svojou manželkou duet, kde manželka spieva a Daniel hrá na  heligónku. Daniel sa vyžíva v práci s drevom, vyrába aj gajdice. Pretože sa mi nepodarilo  získať fotografiu gajdičiara Andreja Mizeráka,  poskytnem aspoň foto gajdičiara Daniela Mizeráka.

Mikuláš  Adzima

Počítadlo návštev
226639
Používateľov dnes : 169
Tento rok : 38601
Celkom užívateľov : 226638
Náhľady dnes : 509
Celkom náhľady : 1274897
Kto je on-Line : 4
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie