www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Panoráma obce

          Ide len o prechladnutie alebo je to už zápal mandlí? Vysvetlíme vám, podľa čoho identifikujete najčastejšie detské ochorenia, ako môžete svojim deťom pomôcť samy a kedy je nevyhnutná návšteva lekára.

Typické detské ochorenia, ako sú mumps, ružienka, osýpky a čierny kašeľ, sa vďaka povinnému očkovaniu u nás už takmer nevyskytujú. . . .

PORUCHA POZORNOSTI SPREVÁDZANÁ HYPERAKTIVITOU   – Príčiny a symptómy
          Niektoré deti sú nadmieru živé, často skáču do reči, neobsedia, sú impulzívne a reagujú na konfliktné situácie nepokojom a nadmernou aktivitou, a to aj bez toho, aby trpeli na ADHD (porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou). Príčinou poruchy pozornosti sprevádzanej hyperaktivitou je malé, difúzne poškodenie mozgu spôsobené rôznymi vonkajšími vplyvmi počas tehotenstva, priebehu pôrodu alebo v útlom detstve. Vznik ADHD môže byť podmienený aj geneticky.

Liečba
          Ak sa dieťa „nezmestí do kože“ len krátky čas, pomôže štruktúrovaný priebeh dňa a veľa pohybu. Čaj z medovky lekárskej pôsobí harmonizujúco. Aj niektoré homeopatické prípravky majú upokojujúci účinok. Ak však problémy pretrvávajú dlhšie časové obdobie, mali by ste nevyhnutne navštíviť lekára, ktorý vás pošle na špeciálne vyšetrenia: psychologické, psychiatrické alebo aj neurologické.

PRECHLADNUTIE  – Príčiny a symptómy
So soplíkmi, s upchatým nosom a kašľom, niekedy spojenými s mierne zvýšenou teplotou sa u malých detí stretávame pomerne často. Táto kvapôčková infekcia sa totiž ľahko prenáša v škôlke alebo v škole, kde sa deti najčastejšie nakazia. Ale pozor! V takomto stave sú deti náchylné na zápal stredného ucha, prípadne iné ochorenia dýchacích ciest.

Liečba
Deti musia veľa piť, aby sa im rozpustil hlien. V lekárňach dostať éterické oleje na natieranie, ktoré sú určené špeciálne pre malých pacientov (nie sú vhodné pre bábätká do šiestich mesiacov). Pomocou cibuľovej šťavy však prechladnutie odznie rýchlejšie. Nasekajte 1 cibuľu, pridajte 1 ČL medu alebo cukor a podávajte aj niekoľkokrát denne. Do nosa môžeme kvapkať nosové kvapky. Pozor! Deťom do jedného roka nosík iba vytierame. Podľa potreby môžeme dávať aj lieky na tlmenie kašľa. Malým deťom pomôže, ak spia vo zvýšenej polohe, vzduch v miestnosti zvlhčujeme a hlavne ho neprehrievame. Ak prechladnutie ani po siedmich dňoch neustúpi, prípadne má dieťa bolesti v oblastí uší, teplotu nad 38 stupňov a kašeľ sa zhoršuje, mali by ste s ním navštíviť lekára.

AKÚTNY ZÁPAL HRTANA – LARYNGITÍDA   – Príčiny a symptómy
Je to ochorenie, s ktorým sa stretneme obyčajne v zime a na jar. Spôsobujú ho najčastejšie vírusy, môžu aj baktérie. V dôsledku opuchu sliznice v hrtane je možná strata hlasu, štekavý kašeľ a v ťažších prípadoch sťažený nádych sprevádzaný chrčaním, prípadne až modré sfarbenie kože pre nedostatok kyslíka. Môže sa vyskytnúť aj horúčka.

Liečba
Ľahké formy zvládneme doma. Vhodné je vdychovanie vodných pár, zvlhčovanie vzduchu (cez postieľku preložíme vlhké uteráky, môžeme ich poukladať aj na radiátory), prípadne krátkodobý pobyt na studenom vzduchu. Je potrebné zabezpečiť pokoj a šetrenie hlasu, zvýšenú polohu v postieľke. Osvedčil sa kalciový sirup. Nutné je podávať veľa tekutín, lieky na zníženie teploty. Pri kašli podávame lieky na tlmenie kašľa. V ťažkých prípadoch treba dať dieťatko vyšetriť lekárom a odviezť do nemocnice.

NOSOVÉ POLYPY   – Príčiny a symptómy
V prípade častých infekcií alebo u alergikov sa v nose môžu utvoriť slizničné výrastky, polypy. Deti s polypmi chrápu, rozprávajú cez nos a dýchajú ústami. Majú pretrvávajúcu nádchu, je sťažené dýchanie cez nos. Často sa pridružia ochorenia ucha a nedoslýchavosť. Takmer rovnaké príznaky vznikajú pri zväčšení nosohltanovej mandle.

Liečba
Ak pozorujete u dieťaťa takéto príznaky, váš obvodný lekár vás pošle k odborníkovi, ORL lekárovi. Ten podľa stavu môže odporučiť operáciu. Niekedy je vhodná aj spolupráca s imunoalergológom.

ŠIESTA CHOROBA   – Príčiny a symptómy
Ak sa dojčatám alebo malým deťom vo veku od šiestich mesiacov do dvoch rokov vyšplhá teplota v priebehu zopár hodín do výšky 39 až 40 stupňov a pretrváva 3 až 4 dni, ukazuje to spravidla na šiestu chorobu. Pri poklese teplôt sa na tele objaví drobno škvrnitý výsyp, ktorý v priebehu niekoľkých hodín, prípadne jedného až dvoch dní vymizne.

Liečba
Vysoká horúčka sa dá znížiť paracetamolom. Najdôležitejšie opatrenie je, aby dieťa vypilo veľa tekutín. Pri dojčatách treba preto popri materskom mlieku podávať detský čaj alebo prevarenú vodu. Dojčatá s horúčkou cez 39 stupňov treba v každom prípade dať vyšetriť lekárom. Výsyp nie je vhodné natierať žiadnymi masťami.

ZÁPAL MANDLÍ   – Príčiny a symptómy
Bolesti hlavy a hrdla, rovnako ako teplota nad 38 stupňov sú typickými príznakmi zápalu mandlí. Často sa však pridružia ešte začervenané mandle, ktoré sú prípadne pokryté žltkastými fľakmi, alebo napuchnuté krčné lymfatické uzliny. Malé deti k tomu často trpia aj bolesťami brucha a nevoľnosťou. Zápal môžu vyvolať vírusy alebo baktérie. Deti pre bolesť pri prehĺtaní často odmietajú jedlo.

Liečba
Pri silných ťažkostiach pri prehĺtaní a vysokej teplote treba okamžite navštíviť lekára bakteriálne infekcie treba liečiť antibiotikami. Pred ich nasadením lekár urobí výter z mandlí. Ak má dieťa teplotu, patrí do postele. Dávame mu lieky na zníženie teploty a veľa vlažných tekutín. Bylinkové cukríky pomáhajú upokojiť podráždenú sliznicu, staršie deti môžu kloktať. Rovnako osožné sú aj vlhké zábaly. Ponorte ľanovú utierku do vlažnej vody, vyžmýkajte, preložte, omotajte okolo krku a ešte omotajte uterákom. Po 10 minútach dajte dolu.

ZÁPAL STREDNÉHO UCHA   – Príčiny a symptómy
Ak dojčatá prevaľujú hlavu z jednej strany na druhú, sú nepokojné, môže to byť sprievodným znakom zápalu sliznice stredného ucha. Toto ochorenie môže byť spôsobené bakteriálnou infekciou alebo vírusmi. Deti okrem toho trpia horúčkou, soplíkmi, nechutenstvom, niektoré aj vracajú a horšie počujú. Z postihnutého uška môže byť prítomný aj výtok.

Liečba
V prípade bolestí uška je nutné navštíviť vždy odborníka na ušno-nosovo-krčné ochorenia, ku ktorému vás odošle obvodný lekár. Ten predpíše na základe vyšetrenia potrebné kvapky do uší, prípadne aj antibiotiká. Do nosa dávame kvapky na zmiernenie opuchu nosovej sliznice, lieky alebo sirupy s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu, ktoré znižujú teplotu a tlmia bolesť. Potrebné je podávať veľa tekutín.

ŽALÚDOČNO-ČREVNÁ INFEKCIA  – Príčiny a symptómy
Kŕče v bruchu, vracanie a akútne hnačky, to nie je príjemná záležitosť, ale väčšinou sú žalúdočno- črevné infekcie neškodné a po dvoch až štyroch dňoch samy odznejú. Spúšťače ako rotavírusy sa často prenášajú v škôlkach. Ochorenie môžu rovnako spôsobovať aj baktérie, parazity alebo otrava jedlom.

Liečba
Najväčší problém je strata tekutín. Preto sú čaje, prevarená voda alebo bezbublinková minerálka veľmi dôležité. Vhodné sú čaje zo sušených čučoriedok (nie však šťava z čučoriedkových kompótov). Bábätká treba pri silných príznakoch okamžite zaviezť k lekárovi, väčšie deti až vtedy, keď teplota prekročí 39 stupňov, pokožka je žlto zafarbená, v stolici sa objaví krv alebo keď odmietajú piť a málo močia.

ZÁPAL MOZGOVÝCH BLÁN  –  Príčiny a symptómy
Zápal obalov mozgu postihuje aj deti, aj dospelých, ale je taký závažný, že je namieste ho spomenúť. Najčastejšie býva spôsobený baktériami a vírusmi. Deti majú vysokú horúčku, bolesti hlavy, stuhnuté šijové a chrbtové svalstvo, sú svetloplaché, vracajú. Môžu byť ospalé alebo naopak predráždené. U malých detí pozorujeme vyklenutie lupienka. Na koži sa môžu zjaviť vyrážky.

Liečba
Pri tomto ochorení domáca liečba neexistuje a dieťatko je nutné čo najskôr odviezť do nemocnice.

SOOR – MÚČNIVKA, ŽABA  – Príčiny a symptómy
Soor sa vyskytuje v oblasti úst alebo na mieste, kde sa dieťaťu prikladajú plienky, a týka sa najmä detí v prvom polroku života. Ústny soor spoznáte podľa belavého povlaku usadeného na ústnej sliznici a jazyku, ktorý sa nedá zotrieť. Soor v oblasti plienok zasa spoznáte podľa vriedkov, šupiniek a otvorených rán. Soor vyvolávajú kvasinky.

Liečba
Soor v oblasti plienok sa lieči masťami, ktoré dostať v lekárni. Treba však častejšie meniť plienky a dieťatko necháme sem-tam ležať len tak bez plienok. Proti ústnemu sooru pomáha zasa genciánová violeť, tinktúra, ktorou jedenkrát denne vytrieme sliznicu úst. Ak sa nám po troch dňoch nepodarí infekcie zbaviť, je nutné navštíviť lekára, ktorý predpíše lieky s protikvasinkovým účinkom. Dôležitá je však dokonalá hygiena pri kŕmení dieťaťa a starostlivosť o bradavky v prípade dojčenia.

OVČIE KIAHNE  – Príčiny a symptómy
Ide o silno svrbivé kožné vyrážky, ktoré sa vyvinú najskôr do malých červených fliačikov a neskôr do pľuzgierikov, ktoré sa objavia takmer po celom tele, prípadne aj na slizniciach. Dieťa môže mať horúčku. Ochorenie je veľmi nákazlivé a príznaky sa objavujú dva až tri týždne po kontakte s nakazenou osobou.

Liečba
Deťom je vhodné strihať nechty, aby sa nedoškrabali až do krvi. Na zmiernenie svrbenia sa podávajú antihistaminiká. Pri ťažkom priebehu (veľké množstvo pľuzgierov), prípadne ak pľuzgiere zhnisajú je potrebné navštíviť lekára.

ŠARLACH  – Príčiny a symptómy
Bolesti hrdla s vyžarovaním do uší, ťažkosti pri prehĺtaní, tmavočervená oblasť nosohltana, malinový jazyk, teplota do 39 stupňov, zväčšené a bolestivé krčné lymfatické uzliny, po tele sa rozširujúce červené fliačiky to všetko sú typické príznaky šarlachu. Príčinou vzniku tohto ochorenia sú baktérie.

Liečba
Pri tomto ochorení sú nutné antibiotiká. Lekár urobí výter z hrdla. Opäť je potrebný dostatok tekutín, lieky na zníženie teploty, kloktanie (slanou vodou, odvarom zo šalvie alebo repíka) u väčších detí. Výsyp nepotierame. Po liečbe lekár opäť skontroluje výter z hrdla, vyšetrí moč a srdiečko.

MRLE ĽUDSKÉ  – Príčiny a symptómy
Mrle sú malé črevné parazity, ktoré sa veľmi ľahko prenášajú v škôlkach. Vajíčka sa prenesú z okolia konečníka znečistenými prstami do úst a v tenkom čreve sa z nich vyvinú dospelé červy. Tie v noci vychádzajú von a kladú vajíčka do okolia konečníka, čo spôsobuje výrazné svrbenie. Deti sa v tejto oblasti škrabú. Majú nepokojný spánok. Niekedy sa pridajú bolesti bruška, nevoľnosť, prípadne aj hnačky a vracanie. Typická je zvýšená chuť na sladké. Niekedy sa môžu červy prejsť do pošvy alebo do močovej rúry a spôsobiť tam zápal.

Liečba
Ak pri vyšetrení stolice nájdeme parazita alebo jeho vajíčka zo zlepu z oblasti konečníka, lekár nám predpíše liek, ktorý mrle usmrtí. Vhodné je preliečiť celú rodinu alebo aj kolektív. Liečba sa o mesiac zopakuje. Preventívne dieťatku striháme nechty a naučíme ho dôkladne umývať ruky po každom použití záchoda.

VŠI  – Príčiny a symptómy
Voš je drobný parazit zahniezďujúci sa vo vlasoch. Vyvoláva svrbenie pokožky, ktorá býva často červená a rozškriabaná. Kladie biele vajíčka, ktoré sú pevne prichytené na vlasoch pri koreni a ťažko sa z nich odstraňujú. Veľmi ľahko sa šíria najmä v detských kolektívoch a mnohí z nás majú s nimi už aj osobné skúsenosti.

Liečba
V lekárni alebo v drogérii kúpime prípravok proti všiam a hnidám. Postupujeme podľa návodu. Vlasy dôkladne ošetríme. Vhodné je umyť vlasy celej rodine. A upozorniť aj ostatných, ktorí boli s dieťaťom v kontakte.

ATOPICKÝ EKZÉM  – Príčiny a symptómy
Atopický ekzém je alergické ochorenie a môže sa objavovať už v 2. až 4. mesiaci života dieťaťa. Typickými znakmi sú červené líčka a šupinaté suché fľaky v oblasti záhybov pokožky (krk, vnútorná strana lakťov, zhyb pod kolenom, okolie členkov). Sprievodnými znakmi sú aj bolesti, otvorené rany a svrbenie. V ťažkých prípadoch sa vyrážky rozšíria po celom tele, tvoria sa pľuzgieriky, šupinky a chrasty. Výskyt ekzému je pravdepodobnejší v prípade, ak sa v rodine nachádza alergik. Úlohu pri vzniku ochorenia zohrávajú klíma, strava a dráždivé látky.

LiečbaVyhýbajte sa strave s vysokým obsahom alergénov (aj dojčiace matky), oblečeniu, čo škrabe, nesprávnym pracím prostriedkom. Dokonca aj masti s obsahom rastlinných extraktov môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Deti nekúpte často a v príliš teplej vode, pretože tá vysúša pokožku. Pokožku ošetrujte výživnými produktmi, napr. olejovými kúpeľmi. V lekárňach dostať už špeciálne oleje do kúpeľa určené pre ekzematikov. Pri ťažkých prípadoch predpíše lekár kortizolovú masť alebo antihistaminiká.

INFEKCIE MOČOVÝCH CIEST  – Príčiny a symptómy
Ktorákoľvek časť močového systému – obličky, močový mechúr alebo močové cesty môžu byť infikované baktériami. Môže sa to prejaviť častejším bolestivým močením, pričom moč má zmenenú farbu a zápach. Deti majú zvýšenú teplotu až horúčku, strácajú chuť do jedla, sťažujú sa na bolesti bruška a v niektorých prípadoch aj vracajú.

Liečba
Ak máte podozrenie, že dieťa má zápal močových ciest, doneste lekárovi na vyšetrenie vzorku moču (najvhodnejšie by bolo do sterilnej skúmavky, prípadne u detí, ktoré nosia plienky, do špeciálneho vrecka). Pozor! Moč nesmie byť zmiešaný so stolicou!. Na základe vyšetrenia dieťatka a moču lekár odporučí ďalšie vyšetrenia a potrebnú liečbu. V každom prípade je však nutné podávať veľké množstvo tekutín (urologický čaj, brusnicový džús).

ANNA TAMAJKOVÁ
Zdroj: Nový Čas pre ženy

Počítadlo návštev
232887
Používateľov dnes : 160
Tento rok : 44849
Celkom užívateľov : 232886
Náhľady dnes : 384
Celkom náhľady : 1290072
Kto je on-Line : 1
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie