www.milpos.sk
Dátum- čas

Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Panoráma obce
Internet RÁDIO

          Keď ešte Milpoš Milpošom nebol, na jeho terajšom území už žili ľudia. Na pozemkoch dnešných Hanigoviec a Milpoša sa v 14.storočí rozprestierala stredoveká obec Kisayto, o ktorej sa historici domnievali, že zanikla. Ona nezanikla, len pôvodné pomenovanie bolo v rokoch 1349 až 1392 nahradené pomenovaním Veľké Hanigovce, neskôr Staré Hanigovce a Hanigovce. Historik Martin Roškanin sa domnieva, že prvotná obec Hanigovce, o ktorej sú zmienky z roku 1330 bola založená podľa zákupného práva v miestach dnešnej obce Milpoš s miestnym názvom Koscelisko. V roku 1398 už niesla názov Malé Hanigovce, neskôr Nové Hanigovce, Puszta Hanigocza a až v roku 1775 sa spomína v biskupskej vizitácii Milpoš. Do roku 1315 územie vlastnili šľachtici z Brezovice, ale roku 1330 je už v rukách kráľa. Aj v roku 1349 majetok Kisayto spolu s Hanigovcami naďalej patria kráľovi (ide o dve dediny). Kráľ nariadil dôveryhodným miestam určiť hranicu majetku raz v roku 1315 a druhý raz 1330, kde spresňuje hranice aj kvôli nespokojnosti magistra Rikolfa, majiteľa červenického majetku. (O Rikolfovi viac v niektorom z ďalších príspevkoch). Hranica Červenice viedla od rieky Torysa potokom Weresalmpataka-milpošským potokom až k jeho prameňu. Posledná zmienka o Kisayto je z roku 1349, kde si obyvatelia Kisayta sťažujú na zabratie ich zeme magistrom Rikolfom z čoho sa dá usudzovať, že došlo k zániku, resp.opusteniu sídla, alebo sa iba premenovalo. Podľa Martina Roškanina stredoveké Hanigovce boli nová obec, ktorú vybudovali usadlíci podľa zákupného práva v oblasti dnešnej obce Milpoš – Koscelisko, šoltýsom bol Nemec Hening (Hendrich), ktorý tu presadzoval nemecké právo, čoho dôkazom je, že si pozval aj farára Wynadusa, Nemca. Okrem šoltýsa a farára Nemcom bol aj nejaký Hench, po ktorom bol pomenovaný potok (jaruha odkiaľ voda spod Trošča stekala do Milpošského potoka – Weresalmy). Usadlíci obec vystavali pri potoku Weresalma (Milpošský potok) na okraji chotára Kisayto, pri hranici s chotárom Harcsar-Lučka. Možno práve nevhodná poloha na okraji chotára, ale aj zlým podmienkam, pre ktoré pustli aj iné sídla, sa obec nerozrastala a jej obyvatelia sa postupne presťahovali do Starých Hanigoviec. V roku 1398 už obec niesla názov Malé Hanigovce. Možno tiež predpokladať, že názov Malé Hanigovce mala dedina už v roku 1392, kedy sa objavuje aj zmienka o Veľkých Hanigovciach – Nagyhenning. V roku 1411 evidujeme späť názov Nové Hanigovce, čo mohlo dokumentovať, že sa obec znova zaľudnila, alebo vyjadruje vzťah k staršej obci zvanej Staré Hanigovce.

          V blízkosti obce Kisayto, možno aj cez ňu viedla cesta z Pečovskej Novej Vsi na sever, čo historici preložili: osada na ceste k malej Bráne. Brána sa musela nachádzať severne od obce čo potvrdzuje aj vtedajší názov bránového vrchu Abranhege, dnešný názov Hrabinka.

          Keď dnešný Milpoš ešte nebol Milpošom, žili tu ľudia, predsa len toto územie má svoju históriu, ktorú je dobre poznať a porozumieť jej, nie iba v priestorovom, ale i časovom ponímaní.

Čerpané z prác Ing. Martina Roškanina.

Mikuláš Adzima

Počítadlo návštev
017567
Používateľov dnes : 94
Tento rok : 14014
Celkom užívateľov : 17566
Náhľady dnes : 509
Celkom náhľady : 94070
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie

Sčítanie obyvateľov
Opatrenia KORONAVIRUS