www.milpos.sk
Dátum- čas

Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
december 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Panoráma obce
Internet RÁDIO
Text

          Obce Milpoš, Hanigovce a Ľutina majú svoju spoločnú históriu. Tvorili hraničné pásmo uhorského kráľovstva. Život v týchto podhorských oblastiach bol veľmi ťažký. Málo úrodná pôda, ako aj neúnosné požiadavky zemepánov spôsobovali, že tu žijúci ľud stále viac hľadal východisko v duchovnej-náboženskej oblasti. Budoval svojmu Bohu stánky, respektíve v prírode hľadal miesta, kde sa schádzal k spoločným pobožnostiam. Jedným z takýchto kultovných miest bol Oltárkameň na Drienici.
          V období nemeckej kolonizácie bola obec Hanigovce centrom, do ktorej pôsobnosti patrili ďalšie osady. Vrchnosť povolila postaviť chrámy a umiestniť v nich zvony, ktoré svojim zvukom zvolávali veriacich na bohoslužby, oznamovali úmrtie, požiare a iné živelné pohromy. Nápisy na zvonoch majú pre historikov a bádateľov veľkú historickú hodnotu.

          Aj keď zvony v milpošskom gréckokatolíckom chráme boli odliate iba v roku 1923, ich epigrafika poskytuje informácie o ich výrobcovi (zvonolejár Adolf Friedman zo Sabinova), o doneroch – Milpošanoch žijúcich v Amerike, ako aj komu boli zasvätené. Aj nevýrazný reliéf madony s dieťaťom o niečom vypovedá.

          V rímskokatolíckom kostole v Milpoši sú tiež tri zvony. Dva darované veriacimi z Polomy. Najväčší zvon nesie nápis: „Tento zvon bol uliaty zo štedrého príspevku milpošských veriacich za pôsobenia Daniela Gurského z farnosti Pečovská Nová Ves v zvonárskej dielni Márie Tomášovej Dytrichovej v Brodku u Přerova v marci 2001.“ Zvony darované Polomčanmi majú nápisy: „SV. PANNA MÁRIA, ORODUJ ZA NÁS 1823. Stoviensis. FUSA EPERJESI.“ Najmenší zvon má nápis: „HNIER PREMUG. SPL POLOMA 1922.“

          V Milpoši krátko pôsobila aj pravoslávna cirkev, ktorá pre svojich veriacich postavila drevenú kapličku aj so zvonicou. Mnoho pravoslávnych veriacich sa presťahovalo v roku 1947 na Ukrajinu, kaplička chátrala, až sa rozpadla. Zvon bol premiestnený do Ľutiny. Bohužiaľ údaje na zvone nemôžem uviesť, nakoľko mi nebolo umožnené nafotiť tento zvon.

          V Hanigovciach sú dva chrámy. Jeden gréckokatolícky, druhý pravoslávny, ktorý nemá zvonicu. Pravoslávny chrám je drevený, kríž pri kapličke je prestarlý, drevo sa začína rozpadávať. Z Hanigoviec pochádzal biskup pravoslávnej cirkvi Kocvár, nar. 1929. Kaplička postavená v roku 1931, staviteľom bol Derfényi z Lipian. Chrám je verejnosti prístupný iba v čase bohoslužieb. Informácie o kapličke mi poskytol mladší brat biskupa Kocvára.
          V gréckokatolíckom murovanom chráme sú tri zvony rôznych veľkostí. Veľký zvon má priemer 66 cm, stredný 48 cm a najmenší 42 cm. Nápisy na zvonoch:
Veľký zvon: „V MUČ. DIMITRIJA, druhý riadok: V ČESŤ SV. MUČENIKA DIMITRIJA ŽERTVAMI MICHAILA BABJAKA I VIRNIKOV GANIGOVSKÝCH“ písaných azbukou.
Stredný zvon: „IN HONORES S. MICHAILA CVRAVIT MICM (asi rok 1901 rímskymi číslicami), CSAPLIA POPINATOR 1796“, na zvone je relief Madony.
Malý zvon: „REX IUTORUM 1759 IESUS.“
Kríž pri cerkvi ISTEM BICSOTGHIG ALL ??? MK AS AMERIKAN LASTOZKOVOV 1902.
Chrám je zasvätený sv. Demeterovi.

          V Ľutine sú dve konfésie, gréckokatolíci a pravoslávni, ktorí majú svoju vlastnú kaplnku. Ľutinskí gréckokatolíci od roku 1855 majú vlastnú farnosť, ktorá bola prenesená z Hanigoviec po zjavení sv. Mikuláša vdove Feketyovej, (ktorá v čase bohoslužieb zbierala v lese huby). Pôvodný gréckokatolícky chrám bol drevený. Budovanie murovaného chrámu začalo roku 1896, realizoval ho staviteľ Ján Surin, mal byť dokončený v roku 1897. Cena bola vyčíslená na 15.000 zlatých. Záloha 5.000 zlatých bola vyplatená v roku 1896, druhých 5.000 zlatých malo byť vyplatených v roku 1897, zvyšok mal byť vyplatený po ukončení diela, avšak vyskytli sa tu komplikácie a tak bol chrám dokončený a posvätený až v roku 1908. V roku 1988 tento chrám pápež Ján Pavol II. povýšil na Baziliku. Bazilika nesie pomenovanie „Zosnutia Presvätej Bohorodičky“. V časopise Theologos 2/2012 autor Peter Borza uvádza, že v Ľutine bol ešte koncom 19.storočia drevený chrám sv. Kozmu a Damiána. Inventár z roku 1855 prezrádza o histórii chrámu, ktorý bol vybudovaný ešte v roku 1764 počas pôsobenia Jana Taraszovicza (farnosť bola v Hanigovciach). Chrám bol drevený a vybudovali si ho veriaci svojpomocne. Či v tomto chráme Kozmu a Damiána boli aj zvony, autor nespomína.

          Zvon svojim hlaholom dodáva nádej v lepší život. Zvoniť nebolo hocikomu dovolené. Vo farnosti bola funkcia zvonára. Dobrý zvonár bol ten, ktorý dokázal zvoniť naraz všetkými troma zvonmi naraz tak, aby sa zvuky nerušili, ale vytvárali pocit božej prítomnosti. Okrem účelov náboženských, zvony poslúžili aj vojnovým účelom. Existuje celý rad výskumných úloh, ktoré sa zaoberajú rekviráciou zvonov, ich roztavením na delá, ktoré prinášali ľuďom utrpenie a smrť.

Mikuláš Adzima

Počítadlo návštev
045975
Používateľov dnes : 114
Tento rok : 42422
Celkom užívateľov : 45974
Náhľady dnes : 522
Celkom náhľady : 231985
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie

Opatrenia KORONAVIRUS