www.milpos.sk
Dátum- čas

Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
október 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Panoráma obce
Internet RÁDIO

          Na milpošskom cintoríne, jeho východnej časti, v druhom rade, neďaleko hrobu mojich rodičov sa nachádza zaniknutý hrob, v ktorom sú pochované tri obete vraždy. Málo ľudí v Milpoši žije a ešte menej tých, ktorí si pamätajú udalosti, ktoré sa odohrali v polovici roka 1945.
          V dome č.45, na Pastovníku bývala slobodná matka Helena s dvoma deťmi. Keď ju susedia nevideli nejaký čas vychádzať z domu, informovali v Hanigovciach bývajúcu jej matku, vdovu po Andrejovi Homišanovi, vojakovi, ktorý padol v prvej svetovej vojne v bitke pri Gorliciach 2. mája 1915. Matka sa vybrala z Hanigoviec do Milpoša preveriť čo sa stalo dcére, prečo ju už dlhšiu dobu nevideli ľudia vychádzať z domu. Keď nazrela cez malé okienko, naskytol sa jej hrozivý pohľad. Krvavé škvrny na podlahe i stene nasvedčovali, že sa tu stalo niečo hrozné. Zavolali políciu a tá začala vyšetrovanie. Zistila, že Helena mala rozťatú hlavu a jej dve deti, šesťročná Boženka a bábätko v kolíske mali strelné rany.
          Vyšetrovaním sa zistilo, že tento čin spáchal ani nie dvadsaťročný Michal, miestny obyvateľ, ktorému Helena povedala, že čaká od neho dieťa. Michal na to akoby nereagoval, odišiel na zábavu, kde sa veselo bavil s dievčatami. Helena vstúpila do miestnosti, kde Michal tancoval a vylepila mu pred všetkými prítomnými zaucho, ktoré sa jej stalo osudným. Odišla do svojho domčeka na Pastovníku, ktorý stál v susedstve Michalovej rodiny. Michal takto ponížený a potúžený alkoholom prišiel v noci do domu Heleny. Tá mala pri posteli sekeru, ktorou jej zaťal do hlavy. Chvíľu ešte spolu zápasili, Michal vytiahol pištoľ a pri zápase netrafil len Helenu, ale jej šesťročnú dcéru Boženu a bábätko ležiace v trávnici, ktorá bola priviazaná o povalové trámy – tragare. Zakrvavené šaty, ako aj sekeru a pištoľ hodil do studne. Vyšetrovatelia mravenčou prácou dokázali vypátrať vraha. Michal sa priznal a rozpovedal vyšetrovateľom príbeh, ktorý vyšetrovatelia zapísali a poskytli prokurátorovi.
          Ten podal trestné oznámenie na Michala za čin vraždy, kde boli tri obete. Súd Michala odsúdil na dvadsaťštyri rokov, pretože ešte nebol plnoletý, trest sa mu skrátil na polovicu. Odpykal si ho v bani Handlová, kde sa vyučil stolárskemu remeslu, našiel si tam partnerku Máriu s podobným osudom. Mal s ňou tri krásne dcéry, ktoré sa o činoch svojich rodičov nikdy nedozvedeli. Je o nich známe, že chodia na hrob svojich rodičov každoročne spomínať. Dokonca dali za nich odslúžiť svätú omšu v šaštínskom kostole Panny Márie.
          Helena a jej deti spia svoj večný sen v zabudnutom hrobe na Milpošskom cintoríne. Zabudnutom preto, lebo matka Heleny, krátko na to zomrela a matka Michala, v tom čase už vdova, aj so súrodencami sa v roku 1947 odsťahovala na Ukrajinu. Naskytá sa otázka, prečo bol osud tak krutý k Helene, najprv jej otec padol vo vojne, rodina sa od tej doby nepozviechala a potom Helena a jej deti zišli z tohto sveta krutou smrťou.

Mikuláš Adzima

Počítadlo návštev
038929
Používateľov dnes : 97
Tento rok : 35376
Celkom užívateľov : 38928
Náhľady dnes : 686
Celkom náhľady : 198242
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie

Sčítanie obyvateľov
Opatrenia KORONAVIRUS