www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
február 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Panoráma obce
KLIK fotoalbum

          Pre žiakov našej základnej školy, nebol deň 27.5.2022 ako ostatné dni. Ráno sme sa nestretli v škole, ale na autobusovej zastávke, s ruksakmi na pleciach plný očakávania a radosti. Nastúpili sme do autobusu, ktorý nás odviezol na dlho očakávanú exkurziu do Hvezdárne a planetária v Prešove. Tento deň sme strávili spoločne so žiakmi zo základnej školy v Lúčke.

Po príchode do budovy planetária, žiakov zaujali zaujímavé makety vesmírnych staníc, satelitov, povrchu mesiaca, …                                                                                                 
          Privítala nás milá pani sprievodkyňa, ktorá všetkých zaviedla do prednáškovej sály, v ktorej nám na modeloch slnečnej sústavy predviedla ako obieha Zem okolo Slnka, mesiac okolo Zeme, koľko hodín trvá otočenie Zeme okolo vlastnej osi a koľko dní, trvá otočenie Zeme okolo Slnka. Nasledoval audiovizuálny program – Rozhovory o vesmíre, kde sme sa započúvali a zapozerali do rozhovoru otca a synčeka Martina o hviezdnej oblohe, súhvezdiach, o Polárke, o povrchu Mesiaca, o Zemi. Pradávne grécke báje nám priblížili Veľkú medvedicu, Malého medveďa a niektoré ďalšie súhvezdia. Vysvetľovali javy striedania dňa a noci, ročných období. Striedanie mesačných fáz a základný rozdiel medzi hviezdami a planétami. Po zaujímavom rozhovore sme sa odobrali do veľkej miestnosti s kupolou. Usadili sme sa na pohodlné kreslá, svetlá sa zhasli a na „nebi“ sa objavili hviezdy. Programom Pohľady na oblohu nám názorne ukázali, ako sa prejavujú na oblohe pohyby Zeme okolo osi a okolo Slnka. Popísali nám rozdiel medzi letným a zimným dňom. Videli sme najznámejšie súhvezdia a niektoré planéty na nočnej oblohe. Taktiež sme sa dozvedeli, prečo vidíme Mesiac vo fázach, čo sú kométy a meteory. Bol to dychberúci zážitok.

          Po pútavom objavovaní vesmíru, sme sa autobusom presunuli na Vidiecky dvor v Nižnej Šebastovej, kde sme sa najedli, občerstvili, spoznali mnoho zaujímavých zvierat a do sýtosti vyšantili.

          Príjemne ustatí sme nastúpili do autobusu a plný zážitkov, nových informácií, vedomostí, vyrazili na cestu domov.

Štefančíková, uč. ZŠ

Počítadlo návštev
202890
Používateľov dnes : 236
Tento rok : 14852
Celkom užívateľov : 202889
Náhľady dnes : 542
Celkom náhľady : 1208762
Kto je on-Line : 3
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie