www.milpos.sk
Dátum- čas

MENU
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Panoráma obce
Internet RÁDIO
Text

          Zvony sú technické, výtvarné a hudobné diela slúžiace pre cirkevné a svetské účely. Sú zhotovované zo zvonárskeho bronzu, ktorý sa skladá zo 78% medi a 22% cínu. Sú vyrábané zlievarenskou technikou roztaveného bronzu do formy. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a tvaroch podľa objednávky. Najväčší zvon na svete je uložený v Moskve a volá sa Kolokol, bol odliaty v roku 1734, jeho priemer je 660 cm a hmotnosť 201 924 kg. Histórie zvonov siahajú do predkresťanského obdobia a ich hlavnou funkciou je vydávanie mohutného zvuku, ktorým sa v cirkvi zvolávajú veriaci k bohoslužbám, ale slúži aj k vyzývaniu k modlitbám. K svetským účelom sa zvony používajú ako hlásiče nebezpečenstiev. Ešte v osemdesiatych rokoch 20.storočia boli zvony oficiálne ustanovené ako prostriedok k vyhláseniu chemického poplachu. Výrobca zvonov musel byť odborník na tvorbu modelu, musel ovládať a dbať na správne zloženie bronzu, ale aj formovacej hmoty, postupu odlievania, zdobenia, ale aj akustík, aby zvon vydával požadovaný zvuk. Zvonárom sa nazýval aj odborník na zvonenie. Za dobrého zvonára bol považovaný ten, ktorý dokázal zosúladiť zvonenie naraz na troch zvonoch.
          V rámci mojich bádaní milpošskej histórie som sa okrajovo venoval aj zvonom v troch milpošských chrámoch (grécko a rímskokatolíckych a neexistujúcej pravoslávnej kapličke). V tomto príspevku sa kvôli blížiacemu sa jubileu budem venovať zvonom v gréckokatolíckom chráme. Vo veži chrámu (turni) sú zavesené tri zvony. Vonkajší priemer na spodnej hrane najväčšieho zvonu je 69 cm, vnútorná výška 46 cm, stredný zvon ma priemer 54 cm a najmenší 47 cm a vnútorná výška je 42 cm. Na spodnej časti najväčšieho zvonu je nápis Rudolf Friedman Sabinov, v strednej časti je nápis azbukou Chvalite imja hospodne, žertvovali Miľpošane živuščie v Amerike v godu 1923 – Chválte Pánovo meno, darovali Milpošania žijúci v Amerike roku 1923. O zvonároch Friedmanovcoch zo Sabinova, ako aj o ich dielni, sú iba strohé záznamy, preto som sa obrátil na bývalú pracovníčku Mestského múzea v Sabinove Máriu Chmeliarovú, od ktorej som dostal vysvetlenie, ktoré uvádzam v plnom znení: „Čo sa týka milpošských zvonov, podľa fotografií ich skutočne vyrobil Friedman v Sabinove, kde mali zvonolejársku dielňu. Friedmanovci boli židovská rodina, zvonolejár Rudolf zomrel niekedy ešte za prvej ČSR. Ostatní členovia rodiny boli postupne vyvezení do koncentračných táborov, kde zahynuli. O dielni sa u nás nezachovali mne známe dokumenty.“ Múzeum v Trnave vydalo brožúru Corpus campanarum Slovaciea, kde je uvedený zoznam slovenských zvonolejárov a pod písmenom F sa nachádzajú dvaja Friedmanovci, Adolf a Samuel. O Adolfovi som sa dozvedel, že sa narodil v roku 1869 pravdepodobne v Sabinove a zomrel v tom istom meste 23.3.1937. Bol synom Samuela Friedmana, narodeného roku 1828 a umrel 19.1.1910 pravdepodobne v Sabinove. Zvonolejarská dielňa stála na Hlavnej ulici č. 2, kde sa toho času nachádza obchodný dom. Zistil som tiež, že zvony od Friedmana sa nachádzajú aj v Haniske pri Prešove.
          Peter Rudolf Manoušek napísal krásnu knihu Zvonářství, ktorú ukončil posolstvom zvonov: Živých zvolávam, mŕtvych oplakávam, blesky rozháňam. Týmto posolstvom aj ja uzatváram svoj príspevok o milpošských zvonoch, aj keď by sa o nich dalo ešte veľa napísať.

Mikuláš Adzima

Počítadlo návštev
087504
Používateľov dnes : 41
Tento rok : 37332
Celkom užívateľov : 87503
Náhľady dnes : 111
Celkom náhľady : 464766
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie

Opatrenia KORONAVIRUS