
Každý pri svojom narodení dostane nejaké meno.V minulosti sa mená dávali podľa svätcov – napr. Ján, Mária, Anna alebo Jozef – to boli bežné mená. Aby sa od seba odlíšili, začali sa používať odvodeniny od otcovho mena napr. Janova Mária, alebo od matky (najčastejšie keď sa dieťa narodilo slobodnej matke) Hanin Joško, toten z kraja a pod. Roku 1563 Tridenský koncil nariadil zapisovať narodených-pokrstených, sobášených, ale aj pochovaných do kníh zvaných matriky. Toho sa chytila aj svetská moc a tak panovník Jozef II. vydal spis 1. novembra 1786, v ktorom je uložené používať priezviská. Tie sa vytvárali rôznymi spôsobmi. Tak napríklad priezvisko PENCAK je odvodené od maďarského slova pénz-peniaz, skôr minca. Prečo sa tak dialo som neskúmal. V Milpoši sa priezvisko Pencak vyskytovalo skôr, lebo už pri sčítaní obyvateľstva v roku 1859 je toto priezvisko zapísané v zozname. Bývali v dome č.26, ktorého majiteľom bol Lucian Péchy. Hlavou domu bol Ján Petruš, narodený v roku 1812, jeho manželka sa volala Anna a bola z rodu Šoltés, narodená v roku 1817. Ich deti boli Anna, narodená 1839, Mária 1842, Štefan 1845, Alžbeta 1851 a Ján narodený v roku 1854. V sčítacom hárku z roku 1869 v tomto dome bývali už len manželia Ján a Anna a deti Alžbeta a Ján. Pencakovci, ako je uvedené v sčítacích hárkoch boli rímskokatolíci a ja som matriku rímskokatolíckej cirkvi
nemal k dispozícii. V gréckokatolíckej matrike je záznam, že 1.októbra 1869 sa narodila Mária, ktorej rodičia boli Andrej Pencak a Mária Figurová. Ďalší záznam je z roku 1870, kedy sa Michalovi Petrušovi alias Penczakovi a Márii, rodenej Čirikovej, 11.februára narodil syn Michal. Záznam z roku 1872 udáva, že 11.mája sa Márii Penczakovej narodil syn Ján s poznámkou illija finus. 25. júla toho istého roku sa Michalovi Penczakovi a Márii Čirikovej narodil Šimon. Manželom Michalovi Petrušovi a Márii rod. Čirikovej sa narodil syn Štefan 12. januára 1874. V roku 1876 sa Márii Penczakovej narodil 8.apríla syn Štefan s poznámkou provaricatria. 8.decembra sa manželom Michalovi Petrušovi, alias Penczakovi a Márii Čirikovej narodil syn Matej, ktorého krstnými rodičmi boli Ján a Mária Petruš-Szolený. Z toho mi vychádza, že rod Petruš-Szolený pohltil rod Pencák. Záznam z roku 1880-sobáše Ján Penczak – 26 ročný si berie za manželku 20-ročnú Mariu Dragonovu, ktorým sa 7. augusta 1884 narodila Helena. Záznam z roku 1887 je o smrti Jána Penczaka, ktorý zomrel 12.novembra. U tohto záznamu je poznámka gemelis Goosel Borufréni Capellasna, farnosť Pečovská Nová Ves.
Aj keď sa priezvisko Penczak v Milpoši už nevyskytuje, ešte aj v roku 2022 sa hovorí – „Idem do Pencaka pri cerkvi“. Pri bádaní v rode Baňas som sa stretol s Pencakom a tiež dom povyše obecného úradu patril Jozefovi Petrušovi, ale volali sme do nich do Pencaka.
Mikuláš Adzima