www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
júl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Panoráma obce
KLIK fotoalbum

„Keď práca nie je pretkaná láskou,

tak je zbytočná.“

(Matka Tereza)

 

          V areáli materskej školy kpt. Nálepku 7 v Lipanoch, sa konal v poradí už štvrtý ročník regionálneho remeselníckeho dňa pre deti predškolského veku, pod názvom „Malý remeselník.“
          Deti si najskôr pozreli divadielko „O dedkovi kachliarovi“, ktoré si pre nich pripravili učiteľky materskej školy.  Prostredníctvom príbehu sa zoznámili s procesom zhotovenia kachľovej pece a zároveň mali možnosť vyskúšať si ju postaviť podľa návodu. Spoznali prácu kominára, na ktorého sa aj zahrali a pomocou kominárskej štetky čistili „komíny“. O tom čo je opálka, ako sa zhotovuje a aké má využitie nám porozprával ujo remeselník, ktorý okrem opálok, zhotovuje aj rôzne prútené koše a nádoby. Deti pozorovali pletenie korbáčov z prútia, vyskúšali si viazanie mašlí. Dievčatá sa zahrali na malé krajčírky a s pomocou učiteliek si vyrobili krásne vrecúška na bylinky. Svoju kreativitu mohli naplno prejaviť pri vytváraní vlastného obrazu pomocou enkaustickej žehličky.
          Rada školy a Rada rodičov pri materskej škole kpt. Nálepku 7, sa postarala o výborné občerstvenie všetkých zúčastnených. Pochutnali sme si na vynikajúcich moravských koláčoch a rôznych druhoch závinov. Každé dieťa si okrem zážitkov odnieslo domov kreatívne vytvorené balóny a malú sladkosť.
          Ľudové zvyky a tradície oddávna ovplyvňovali život našich predkov. Náš región je špecifický tým, že má veľmi bohaté ľudové tradície. Či sú to ľudové odevy, ľudové zvyky, ľudové piesne a tance, ľudová gastronómia, ale aj ľudové remeslá. Ľudové remeslá, žiaľ, pomaly, ale isto upadajú do zabudnutia. Práve takýmto nenásilným spôsobom približujme naším deťom to, čo naši predkovia dokázali vytvoriť vlastnými rukami a snažme sa o zachovanie tohto dedičstva.

 

Mgr. Anna Šašalová
riaditeľka MŠ

 

Počítadlo návštev
239779
Používateľov dnes : 83
Tento rok : 51741
Celkom užívateľov : 239778
Náhľady dnes : 292
Celkom náhľady : 1313690
Kto je on-Line : 2
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie