www.milpos.sk
Dátum- čas

Menu
Kategórie článkov
Kalendár archívu článkov
jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Panoráma obce
KLIK fotoalbum

V prevečer sviatku narodenia Pána, bol v našom chráme sv. apoštolov Petra a Pavla bohatý duchovný program.
Liturgické slávenia začali kráľovskými hodinkami o 07.30 a viedol ich o. Jozef, správca tunajšej farnosti. Poobede sa slávila večiereň s liturgiou sv. Bazila Veľkého a pred veľkým povečerím nám nevšedné predvianočné chvíle pekným spôsobom spríjemnili naše deti . Spolu so svojimi staršími kamarátmi pripravili pekný kultúrno-duchovný program, ktorý bol zložený zo scénky, hovoreného slova, spevu a hudby.
Program vianočnej akadémie navodil atmosféru, kde každý cítil, že najkrajšie sviatky roka – Vianoce – sú už tu. Tak ako každý rok na 1. sviatok vianočný aj tohto roku zneli v našich domácnostiach piesne a vinšovačky v podaní jasličkárov – betlehémcov a koledníkov. Z domu do domu chodia zvestovať novinu, že sa nám narodil malý Ježiško. Vinšom a spevom oslavujú deti, mládež ba aj dospelí. Za spev a vinš dostanú finančnú odmenu. Peniaze hlavne od starších zvestovateľov idú na dobročinné účely.

V druhý vianočný sviatok do domácnosti začínali chodiť skupinky koledníkov Dobrej noviny, ktorí roznášajú radostnú zvesť o narodení Ježiša Krista a spolu s koledovaním zbierajú peniaze na pomoc ľuďom v núdzi, v chudobných afrických krajinách. Svojim ohlasovaním radostnej zvesti podávajú pomocnú ruku ľuďom v núdzi v Afrike. Dobrovoľný finančný príspevok môžu ľudia uskutočniť prijatím koledníkov.

V predvečer sviatku Bohozjavenia Pána po veľkej večierni miestny správca farnosti v Milpoši o. Jozef uskutočnil obrad Veľkého svätenia vody. V nedeľu a pondelok touto svätenou vodou posvätil naše príbytky a takto začal návštevu rodín svojich veriacich. Duchovný otec v obrade dával požehnanie na členov rodiny a ich príbytok.

Ide o symboliku krstu Ježiša Krista vo vodách Jordánu, čím sa chcel Boží Syn priblížiť človeku a posvätiť jeho život.
Slávnosť sa končí tým, že kňaz prechádzal pomedzi lavice a kropil veriacich svätenou vodou. Po posvätení vody si veriaci odnášali vodu vo fľašiach alebo v iných nádobách domov, aby si s ňou posvätili obydlia, liturgické predmety, sviece a pod.

Viete že:

– Betlehém – v preklade Dom chleba.

– prvý Betlehém pripravil na Vianoce v roku 1223 František z Assisi. Do jasličiek vložil živé dieťa. V jaskyni v talianskom Grecciu tak založil tradíciu Betlehemov.

Počítadlo návštev
231524
Používateľov dnes : 69
Tento rok : 43485
Celkom užívateľov : 231522
Náhľady dnes : 119
Celkom náhľady : 1286510
Kto je on-Line : 5
Priame prenosy obradov
z Chrámu sv. apoštolov
Petra a Pavla v Milpoši
Anketa
Ohodnoťte našu webstránku?
Kalkulačka

Počasie